Liikenne-ja viestintäministeri Anne Berner (kesk.) lupaa Kauppalehden haastattelussa, että autoilun kustannukset kevenevät ensi vuonna. Kustannusten pieneneminen johtuu Bernerin mukaan siitä, että osa veroeuroista vaihtuu väylien käyttömaksuiksi.
Samalla myös uudet tahot alkavat tuottaa autoilijoille ja raskaalle liikenteelle palveluja väylien ylläpitoon, kunnostukseen ja rakentamiseen.
Lisäksi uusien infrahankkeiden yhteisrahoitus esimerkiksi EU:n Pohjoismaisen Investointipankin ja Euroopan Investointipankin kanssa tulee mahdolliseksi.
Tällä hetkellä autoilijat maksavat vielä itse polttoaineverot sekä ajoneuvo-, auto- ja käyttövoimaverot.
- Laskelmat ovat hyvin pitkällä ja kerromme yksityiskohdat tammikuun puolivälin jälkeen. Pääsääntöisesti autoilun kulut laskevat, Berner sanoo Kauppalehdelle.