Ylä-Savon ammattiopistosta 1.6. – 14.12.2020 valmistuneet

Ajoneuvoalan ammattitutkinto

Korjaamopalvelun osaamisala

Kauhanen Markus, Iisalmi

Autoalan perustutkinto

Autotekniikan osaamisala, ajoneuvoasentaja 

Lindberg Christian, Lapinlahti                                               

Nousiainen Vili, Kuopio                                                            

Tervo Isto, Iisalmi

Automaatioasentajan ammattitutkinto

Koistinen Kimmo, Kiuruvesi 

Elintarvikealan perustutkinto

Leipomoalan osaamisala, leipuri-kondiittori

Kekäläinen Marja, Kiuruvesi                                                                             

Partanen Marjo, Iisalmi   

Savirinne Marko, Iisalmi

Virkkunen Aleksandra, Iisalmi

Eläintenhoidon ammattitutkinto

Klinikkaeläinhoitamisen osaamisala, klinikkaeläinhoitaja

Asikainen Laura, Joensuu                                                                  

Hyytinen Jaana, Oulu

Kokko Emma, Liminka

Koponen Anni, Siilinjärvi

Mahonen Ellimaija, Kuopio

Mettälä Jenni, Ylöjärvi

Peltola Wilma, Iisalmi

Soininen Katja, Kuopio

Tauriainen Mira, Oulu

Eläinten kouluttamisen osaamisala, eläintenkouluttaja

Heikkinen Noora, Sotkamo                                                                

Jäntti Outi, Lapinlahti

Laukkanen Merja, Pyhäjärvi

Eläinhoitolan osaamisala

Hänninen Sari, Iisalmi                                          

Koivisto Anni, Lapinlahti

Kosonen Hanna, Rautalampi

Palviainen Henna, Lieksa

Eläinten trimmaamisen osaamisala, trimmaaja

Lahtinen Johanna, Vimpeli                                                                  

Nappari Mona, Soini

Rantanen Laura, Leppävirta

Valkeala Ronja, Oulu

Väisänen Minna, Kuopio

Koirahieronnan osaamisala, koirahieroja

Tanskanen Kai, Juuka                                                                           

Virkkunen Reetta, Nurmes

Eläintenhoitajan ammattitutkinto

Eläinten kouluttamisen osaamisala

Särkiranta Soja, Siilinjärvi                                     

Tiainen Merja, Savonlinna

Hevostalouden ammattitutkinto

Hevosten kengittämisen osaamisala, kengittäjä

Eerola Jonna, Kuopio                                                                    

Hartikainen Susanna, Kuopio

Heinonen Seppo, Savonlinna

Kannonlahti Hanna, Kurikka

Mikkola Justus, Oulu

Sinkkonen Riikka, Ylivieska

Veikkolainen Sara, Rovaniemi

Ravivalmennuspalvelujen tuottamisen osaamisala, ravivalmentaja

Honkonen Jenny, Jyväskylä

Lappalainen Hanna, Iisalmi

Sorvisto Eija, Ylivieska

Hevoshierontapalvelujen tuottamisen osaamisala, hevoshieroja

Kinnunen Jussi, Pihtipudas                                                  

Mehtonen Tea, Orimattila

Räbinä Marika, Lumijoki

Sairanen Laura, Vaasa

Tiihonen Tuula, Kuopio

Tolonen Suvi, Kalajoki

Väisänen Nina, Lapinlahti

Hevosavusteisten palvelujen tuottamisen osaamisala, hevospalvelujentuottaja

Lyytinen Mari, Kuopio

Mattila Heidi, Ylöjärvi

Miettinen Sirpa, Leppävirta

Muhonen Anssi, Enonkoski

Rautiainen Mari, Rääkkylä

Ryhänen Jaana, Lapinlahti

Tiippana Kaisa, Rautjärvi

Tillaéus Essi, Virolahti

Hevosvarusteiden valmistamisen osaamisala, valjasseppä

Nissinen Merja, Joroinen

Hevostalouden erikoisammattitutkinto

Hevosurheilun johtamisen osaamisala, hevosurheilumanageri

Keränen Paula, Pieksämäki                                                      

Lepistö Vilma, Mikkeli

Hevosten kengityksen asiantuntijana toimimisen osaamisala, kengitysseppä

Kolehmainen Matti, Tornio

Nieminen Mari, Järvenpää

Torvinen Anu, Keminmaa

Hevostalouden perustutkinto, hevostenhoitaja

Hyttinen Jessica, Joensuu 

Janhunen Lena, Varkaus

Kerola Noora, Kannus

Marttinen Linda, Pihtipudas

Nieminen Pinja, Keuruu

Paananen Jenni, Pihtipudas

Ranto Henna, Pihtipudas

Ruusuvirta Miia, Karstula

Ryynänen Fanny, Rovaniemi

Silvola Inka, Lapinlahti

Surakka Pieta, Joensuu

Vattu Jenna, Kärsämäki

Veikka Titta, Joensuu

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto

Hius‐ ja kauneudenhoidon neuvonnan osaamisala, kosmetiikkaneuvoja

Lukkarinen Niina, Lapinlahti                                        

Kampaajatyön osaamisala, kampaaja

Rytkönen Netta, Iisalmi                                                          

Hiusalan perustutkinto, parturi-kampaaja

Jääskeläinen Alisa, Iisalmi 

Kykkänen Sofia, Iisalmi

Isännöinnin ammattitutkinto

Mantila Esko, Kajaani   

Peltola Janne, Kiuruvesi

Savolainen Konsta, Kuopio

Tiensuu Henri, Joensuu

Johtamisen ja yritysjohtamisen erikoisammattitutkinto

Lappalainen Mika, Iisalmi   

Niskanen Mika, Iisalmi

Niskanen Saku, Iisalmi

Remes Mikko, Kiuruvesi

Takala Ilari, Seinäjoki

Johtamisen ja yritysjohtamisen osaamisala

Leinonen Mika, Iisalmi

Turkki-Koski Nea, Kiuruvesi         

Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto

Ohjauksen osaamisala

Korhonen Niko, Pielavesi                               

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto

Tuotantotekniikan osaamisala, levyseppähitsaaja

Aatsinki Samueli, Vieremä                                                             

Salonoro Sirja, Iisalmi

Tuovinen Ville, Vieremä

Turunen Elias, Pielavesi

Asennuksen ja automaation osaamisala, koneasentaja

Hakkarainen Henrik, Vieremä

Lohva Eetu, Vieremä

Pappila Markus, Vieremä

Pursiainen Anni, Kiuruvesi                     

Tuotantotekniikan osaamisala, koneistaja

Laakso Eetu, Kiuruvesi

Räty Miska, Iisalmi

Saastamoinen Hannu, Iisalmi

Asennuksen ja automaation osaamisala, asentaja

Pursiainen Mauri, Kiuruvesi                                             

Koulunkäynnin ja aamu- ja iltapäivätoiminnan ohjauksen ammattitutkinto

Kankkunen Sami, Pielavesi 

Kuljetusalan ammattitutkinto

Henkilökuljetusten osaamisala

Kärkkäinen Janne, Iisalmi                                            

Nousiainen Tommi, Pielavesi

Tavarakuljetusten osaamisala

Lakkala Matti, Helsinki                                            

Luonua Juha-Pekka, Kärsämäki

Liikenne-esimiehen erikoisammattitutkinto

Helli Kalle, Kuopio    

Liiketoiminnan ammattitutkinto

Myynnin ja markkinointiviestinnän osaamisala

Pitkänen Teija, Siilinjärvi                                      

Rönkkö Jenny, Iisalmi

Siponen Jere, Pielavesi

Liiketoiminnan palveluiden osaamisala

Sormunen Jenna, Iisalmi                                         

Liiketoiminnan perustutkinto, merkonomi

Hyvärinen Mika, Kuopio

Logistiikan perustutkinto

Kuljetuspalvelujen osaamisala, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja

Eskelinen Nelly, Sonkajärvi                                                                         

Jauhiainen Katri, Kiuruvesi

Juntunen Aleksi, Iisalmi

Kauppinen Topi, Iisalmi

Lappalainen Tatu, Iisalmi

Martikainen Tomi, Lapinlahti

Niskanen Tiia, Iisalmi

Kuljetuspalvelujen osaamisala, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja

Nuutinen Niko, Iisalmi

Logistiikan perustutkinto

Raerinne Krister, Iisalmi

Luontoalan ammattitutkinto

Luonnontuotealan osaamisala, luonnontuoteneuvoja

Paananen Arto, Haapajärvi                                                                         

Paananen Monica, Haapajärvi

Rahm Merja, Kärsämäki

Silvennoinen Pauliina, Jyväskylä

Tiikkainen Kerttu, Vieremä

Lähiesimiestyön ammattitutkinto

Hänninen Tuomas, Lapinlahti

Lappalainen Arja, Iisalmi

Paldanius Pauli, Iisalmi

Maanmittausalan ammattitutkinto

Koponen Santeri, Kuopio

Verkostorakentamisen osaamisala

Eronen Matti, Liperi     

Hanski Jarno, Liperi

Heikkinen Marko, Juuka

Maarakennusalan ammattitutkinto

Hämäläinen Janne, Kuopio

Pennanen Eetu, Kiuruvesi 

Ruotsalainen Risto, Lapinlahti

Taskinen Markku, Lapinlahti

Vilokkinen Mikko-Oskari, Outokumpu

Infra-alan kuljetusten osaamisala 

Hätinen Eetu, Kuopio                                 

Kärki Tero, Kuopio

Laukkanen Veera, Keitele

Salonoro Toivo, Iisalmi

Toivanen Esa, Kuopio

Tolppanen Antti, Kaavi

Vartiainen Ansu, Lieksa

Verkostorakentamisen osaamisala

Jaara Matti, Savonlinna

Kempas Pasi, Liperi

Maarakennuskoneiden käytön osaamisala

Laitinen Juho, Pyhäjärvi                             

Tanskanen Mika, Polvijärvi

Ollikainen Arto, Kitee

Ympäristötöiden osaamisala

Ropponen Sini, Juuka                        

Maarakennusalan erikoisammattitutkinto

Haimilahti Perttu, Joensuu

Kortelainen Jani, Kontiolahti

Leinonen Noora, Rääkkylä

Maatalousalan perustutkinto

Eläintenhoidon osaamisala, eläintenhoitaja

Asikainen Niina, Kuopio                                               

Askola Aura, Tervo

Karjalainen Ira, Kuopio

Kauppinen Jatta, Kuopio

Komulainen Anni, Iisalmi

Kröger Heidi, Kuopio

Nyyssönen Inka, Kuopio

Parkkinen Sara, Liminka

Pitkänen Reetta, Kuopio

Maatilatalouden osaamisala, maaseutuyrittäjä

Huovinen Heli, Iisalmi

Huuskonen Veikko, Iisalmi

Kainulainen Laura, Kuopio

Kauppinen Lotta, Lapinlahti

Kuukasjärvi Milla, Iisalmi

Ruhanen Taneli, Kiuruvesi

Varis Lauri, Pielavesi

Vänninen Oskari, Lapinlahti

Media-alan ammattitutkinto

Audiovisuaalisen viestinnän osaamisala

Ahola Marjo, Sotkamo                                               

Mielenterveys- ja päihdetyön ammattitutkinto

Luttinen Kaisa, Kiuruvesi 

Pulkkinen Nina, Kuopio

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto

Toimitilahuollon osaamisala, toimitilahuoltaja

Kuokkanen Asta, Rautavaara

Lindefors Susanna, Rautavaara

Nybacka Anu, Pyhäjärvi

Parkkinen Eliisa, Rautavaara

Pulkkinen Sari, Iisalmi

Toimitilahuollon osaamisala, toimitilahuoltaja (AT)

Rönkkö Hanna-Mari, Iisalmi              

Toimitilahuollon osaamisala, laitoshuoltaja

Martikainen Salla, Kiuruvesi               

Rossinen Sointu, Iisalmi

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan erikoisammattitutkinto

Moisala Sirpa, Iisalmi   

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan perustutkinto

Toimitilahuollon osaamisala, toimitilahuoltaja

Eronen Sari, Kuusamo

Kiinteistönhoidon osaamisala, kiinteistönhoitaja

Kosonen Kenneth, Iisalmi

Rakennusalan perustutkinto

Talonrakennuksen osaamisala, talonrakentaja

Eloranta Matti, Lapinlahti

Kanninen Jesse, Iisalmi

Kumpulainen Niko, Kiuruvesi

Kärkkäinen Anni, Kiuruvesi

Laakkonen Peetu, Sonkajärvi

Lappalainen Jari, Iisalmi

Salminen Aleksi, Iisalmi

Tikkanen Henri, Kiuruvesi

Tikkanen Mikko, Iisalmi

Viljanen Jerry, Lapinlahti

Maarakennuskoneenkuljetuksen osaamisala, maarakennuskoneenkuljettaja

Jermoranta Oona, Kuopio

Jääskeläinen Sami, Tervo

Kasurinen Pekka, Leppävirta

Koponen Janne, Iisalmi

Kropsu Mikko, Kuopio

Martikainen Nina, Kuopio

Nivala Juuso, Kuopio

Salmela Kati, Iisalmi

Vartiainen Markku, Kuopio

Villman Elisa, Kuopio

Ratsastuksenopettajan ammattitutkinto

Koivisto Sallamaari, Liminka

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto

Ruokapalvelun osaamisala, kokki

Ahonen Perttu, Kiuruvesi                                                              

Eskelinen Taru, Vieremä

Hukkanen Santeri, Kiuruvesi

Korolainen Tatiana, Iisalmi

Ryhänen Ahti, Lapinlahti

Hartikainen Eija, Iisalmi

Hiltunen Krista, Kuopio

Ruokapalvelujen ammattitutkinto

Suurtalousruoanvalmistuksen osaamisala, suurtalouskokki

Karjalainen Mari, Sonkajärvi                                      

Korkalainen Anna, Rautavaara

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto

Mielenterveys- ja päihdetyön osaamisala, lähihoitaja

Pakarinen Laura, Pielavesi                                                  

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, sähköasentaja

Kieloaho Aleksi, Rautavaara                                                                                        

Lindqvist Ira, Iisalmi

Mestari Henna, Kiuruvesi

Remes Niko, Kiuruvesi

Ruotsalainen Juulia, Iisalmi

Ryattel Sergey, Lapinlahti

Rytkönen Ville, Iisalmi

Turtiainen Antti, Lapinlahti

Taideteollisuusalan perustutkinto

Sisustusalan osaamisala, artesaani

Kulin Kaisa, Lapinlahti                                     

Kärkkäinen Eija, Kiuruvesi

Pyykkö Emilia, Iisalmi

Räisänen Petra, Iisalmi

Viskari Katri, Sonkajärvi

Restaurointialan osaamisala, artesaani

Tuhkanen Seija, Nurmes

Talonrakennusalan ammattitutkinto

Komulainen Jaakko, Kiuruvesi

Talotekniikan perustutkinto

Putkiasennuksen osaamisala, putkiasentaja

Järveläinen Tommi, Iisalmi                                             

Kortelainen Ilkka, Iisalmi

Tieto- ja tietoliikennetekniikan ammattitutkinto

Tiirikainen Ville, Iisalmi   

Tuotannon esimiestyön erikoisammattitutkinto

Hiltunen Santtu, Iisalmi   

Vanhustyön erikoisammattitutkinto

Korhonen Sari, Lapinlahti

Rönkkö Jenni, Lapinlahti

Verhoilu- ja sisustusalan perustutkinto

Sisustuksen osaamisala, sisustaja

Ratinen Micaela, Kiuruvesi                                

Mainos: Mediatalo Keskisuomalainen

Mainos: Mediatalo Keskisuomalainen

Vaalimainoksesi mukana bussimatkoilla ja aamupalapöydissä

Etusivulla nyt

Luetuimmat

Mistä tänään puhutaan?

Tilaa päivän tärkeimmät uutiset. Saat joka iltapäivä kuusi juttua, jotka ainakin kannattaa lukea. Uutiskirjeen tilaaminen on maksutonta.

Lomaketta suojaa reCAPTCHA, johon pätevät Googlen Tietosuoja ja Käyttöehdot.

Palvelut