Sähköpotkulautoja vuokraava Bird ottaa käyttöön uuden ominaisuuden, jonka tarkoituksena on hillitä kuljettajia ajamasta päihtyneinä tai liian väsyneinä.
Jos kuljettaja aloittaa ajamisen kello 22–5 välisenä aikana, hänen täytyy syöttää yhtiön sovellukseen erityinen avainsana. Mikäli sovellus tulkitsee kuljettajan ajokunnon heikentyneen, se suosittelee ajajaa valitsemaan tilanteeseen paremmin sopivan kulkuvälineen, kuten taksin tai linja-auton.
– Joskus vastuullinenkin kuljettaja saattaa tarvita yhden, juuri oikein ajoitetun lisämuistutuksen, jonka avulla hän voi välttää itseään ja muita koskevat vaaratilanteet, Birdin Suomen-toiminnoista vastaava Jonathan Bensky kommentoi.
Ominaisuus on perjantaista alkaen käyttössä Kuopiossa, Helsingissä, Vantaalla, Oulussa ja Jyväskylässä.