Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Taksiliiton kysely paljastaa: Väkivallan uhka ei ole taksikuskeille arkea, mutta tilanne on heikentynyt etenkin yhdellä alueella

Taksiliitto selvitti hiljattain jäsenistön kokemaa väkivallan uhkaa kyselyllä. Lakimuutos heikensi kuskien turvallisuuskoulutusta, vaikka Taksiliitto tarjoaa sitä yhä jäsenilleen.

Kahden viime vuoden aikana kaksi taksinkuljettajaa on joutunut henkirikoksen kohteeksi, minkä lisäksi maaliskuun alussa tamperelainen taksinkuljettaja kuoli Puolustusvoimien työntekijän törmättyä tämän autoon. Tilanne on huolestuttanut Taksiliittoa, joka teetti hiljattain Onnettomuustutkintakeskuksen kanssa taksiyrittäjille- ja kuljettajille kyselyn työturvallisuudesta.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.