VVO kiistää, että yhtiö olisi pitänyt itsellään vuokralaisilta kiinteistöjen tuleviin korjaustarpeisiin kerättyjä varoja. Näin on väitetty käyneen, kun VVO kesäkuussa myi yli 8 600 hintasäännösteltyä vuokra-asuntoa Y-Säätiölle.
VVO:n mukaan kyseisten asuntojen vuokrissa kerättiin vuosina 2005–2015 korjauksiin runsaat 66,3 miljoonaa euroa, ja korjauksiin käytettiin lähes 66 miljoonaa. Yhtiö kertoo toimittaneensa laskelman myös Asumisen rahoitus- ja kehittämiskeskus Aralle, joka ei ole löytänyt siitä huomautettavaa.
VVO:n ja Y-Säätiön asuntokaupasta kirjoitti viime viikolla Helsingin Sanomat. Y-Säätiö osti asunnot kiinteistökauppana. Ara arvioi silloin lehdelle, että järjestely oli arava- ja korkotukilainsäädännön hengen vastainen, mutta ei laiton.
VVO toivoo tiedotteessaan, että myös Aran toiminta prosessissa tutkittaisiin.
Jos luet kommentteja tai kirjoitat niitä, muut käyttäjät voivat nähdä, milloin olet kirjautuneena palveluumme. Jos haluat, etteivät muut näe paikallaoloasi, voit estää sen asetuksista. Jos haluat vaihtaa nimimerkkiäsi, voit tehdä sen täältä.