Ylä-Savon ammattiopiston perustutkintokoulutuksesta valmistuneet 1.6.15.12.2015

Maatalousalan perustutkinto

Fjäder Pia Marika Adele, Varkaus

 

Eläintenhoitaja

Ikonen Roosa Emilia, Suonenjoki

Islander Katariina Elina, Iisalmi

Kuha Heikki Antero, Tampere

Lohvansuu Hanna-Maria, Pyhäjärvi

Pesonen, Mette Annika, Iisalmi

Piippo Krista Jasmin Tuuli, Kiuruvesi

Räsänen Veera, Kuopio

Timonen, Terhi Tuulikki, Kuopio

Tissari Jenna Emilia, Lapinlahti

Utriainen Jutta Vilhelmiina, Oulu

 

Maaseutuyrittäjä

Kananen Anssi Matias, Keitele

Kauppinen Sanna Pauliina, Sonkajärvi

Niskanen Matti Esko Antero, Vieremä

Niskanen Minna Marjo Kristiina, Kuopio

Niskanen Markus Ari Juhani, Kiuruvesi

Partanen Pekka Matias, Kiuruvesi

Ryhänen Antti Pellervo, Kuopio

Rönkkö Joni Ilpo Petteri, Vieremä

Rönkkö Tuukka Aki Eerikki, Vieremä

Tikkanen Outi Sinikka, Iisalmi

Ålander Veli Matias, Iisalmi

 

Hevostalouden perustutkinto

Hevosenhoitaja

Härkönen Tanja Kristiina, Kontiolahti

Kauppinen Salla Maaria Päivikki, Iisalmi

Kervinen Matleena, Pyhäntä

Miettinen Sirpa Johanna, Leppävirta

 

Ratsastuksenohjaaja

Marttinen Elisa Hannele, Viitasaari

Räisänen Emilia, Leppävirta

 

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto

Kokki Agonen Irina, Kiuruvesi

Ahonen Sirkku Maritta, Iisalmi

Ervasti Katariina Eeva Maria, Pieksämäki

Hyyryläinen Jenni Iida Annika, Sonkajärvi

Julkunen Joona Atte Ilmari, Lapinlahti

Kainulainen Ekaterina, Iisalmi

Kiiskinen Marja Johanna, Iisalmi

Koirikivi Jari Tapio, Pyhäjärvi

Korja Marjo-Riitta, Iisalmi

Kumpulainen Erkki-Santeri, Kiuruvesi

Malmberg Sirja Riitta, Iisalmi

Martikainen Satu Hannele, Vieremä

Nyholm Mikael, Lapinlahti

Paukkonen Eero Henrik Johannes, Kiuruvesi

Pekkanen Roosa Sisko Marjaana, Iisalmi

Virtanen Ville, Lapinlahti

 

Tarjoilija

Kainulainen Mikko Yrjö Hermanni, Iisalmi

Kvist Laura Anniina, Iisalmi

Marin Päivi Minna Katarina, Iisalmi

Marjanen Emma Riikka, Vantaa

Puurula Jenni, Pihtipudas

Satamo Hinni Vieno Katriina, Iisalmi

Kaikkonen Marika Tiia Jasmine, Kiuruvesi

 

Hiusalan perustutkinto

Parturi-kampaaja

Rytkönen Sanna Birgitta, Iisalmi

Kääriö Salla Maria, Sonkajärvi

Rissanen Iida Janita, Iisalmi

Tuoriniemi Mari Tuulia, Iisalmi

 

Audiovisuaalisen viestinnän perustutkinto

Media-assistentti

Halonen Johanna Rebekka, Iisalmi

Lempinen Anu Marianne, Iisalmi

Luostarinen Anna-Mari, Vieremä

Vaalama Auli, Kiuruvesi

 

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto

ICT-asentaja

Heikkinen Lauri Erik Ilari, Iisalmi

Lastik Toomas, Pyhäntä

Moisanen Pentti Santeri, Sonkajärvi

Pennanen Matias Aleksi, Kiuruvesi

Vartiainen Riku Valtteri, Kiuruvesi

Vartiainen Valto Olavi, Kiuruvesi

 

Elintarvikealan perustutkinto

Leipuri-kondiittori

Dolisvili Natalja, Iisalmi

Knuutinen Noora Johanna Anniina, Kiuruvesi

Komulainen Anni-Reeta, Vieremä

Litmanen Jasmin Jessica, Iisalmi

 

Logistiikan perustutkinto

Linja-autonkuljettaja

Kesänen Jaska Eemeli, Siilinjärvi

Huusko Anssi Kalevi, Lapinlahti

 

Yhdistelmäajoneuvonkuljettaja

Hyvärinen Harri Markus, Sonkajärvi

Hyvärinen Joonas Timo Samuli, Kiuruvesi

Kauppinen Pasi Olavi, Vieremä

Korhonen Mika, Pielavesi

Korhonen Juha Matti, Lapinlahti

Korhonen Sami Eerik Juhani, Iisalmi

Kärki Ville Petteri, Joensuu

Lappalainen Sami, Lapinlahti

Mensakov Jorma Tapani, Pyhäjärvi

Piippo Maiju Paula Marjatta, Kiuruvesi

Puustinen Sanna Pauliina, Kuopio

Reimer Reigo, Iisalmi

Röytiö Jyri-Pekka, Kiuruvesi

 

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto

Sähköasentaja

Harmoinen Jari Tapio, Kiuruvesi

Huovila Petri Matti Mikael, Vieremä

Junnilainen Petri Olavi, Lapinlahti

Kauhanen Veikko Olavi, Kuopio

Pakarinen Jorma Oskari, Kuopio

Partanen Antti-Pekka Antero, Sonkajärvi

Parviainen Harri, Pielavesi

Räsänen Harri Petteri, Iisalmi

Saarivainio Antti Samuli, Tampere

Suvenkari Toni Ilmari, Kuopio

 

Automaatioasentaja

Kolehmainen Taneli Matti Viljam, Iisalmi

Nenonen Aleksi Juho Petteri, Sonkajärvi

Otra-aho Riku Petteri, Iisalmi

Raden Sami Nikolai, Lapinlahti

Remes Petteri Joona Mikael, Kiuruvesi

Rissanen Markus Oskari, Lapinlahti

Räisänen Jan-Edvin Ilmari, Iisalmi

Sutinen Fredrik Markus, Iisalmi

 

Kone- ja metallialan perustutkinto

Honkanen Pekka Antero, Iisalmi

 

Koneistaja

Kesti Kimmo Patrik Verneri, Pyhäntä

Lipponen Jari Teemu Kristian, Iisalmi

Rönkkö Juuso Tapani, Vieremä

 

Kotityö- ja puhdistuspalvelujen perustutkinto

Kesti Juho, Iisalmi

 

Toimitilahuoltaja

Lämsä Anu, Iisalmi

Pääkkönen Jenni Marianna, Iisalmi

Toivanen Risto Juhani, Lapinlahti

Tong Ling, Lapinlahti

Zantvoort van Johannes Antonius Jacobus, Lapinlahti

Zhang Hong yo, Pielavesi

 

Rakennusalan perustutkinto

Maarakennuskoneenkuljettaja

Kauppinen Janne Juho Ilmari, Iisalmi

Manninen Aki Petteri, Pieksämäki

Räisänen Otto Ilmari, Pielavesi

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.

Uusimmat

Ammattiin valmistuneet

Itä-Suomen yliopistossa 1.-31.8.2019 tutkinnot

Itä-Suomen yliopistossa 1.-31.7.2019 suoritetut tutkinnot

Itä-Suomen yliopistossa suoritetut tutkinnot 1.6.-30.6.2019

Muut yliopistot ja ammattikorkeakoulut

Savon ammattiopistosta valmistuneet kevät/kesä 2019

Itä-Suomen yliopistossa 1.-31.5.2019 suoritetut tutkinnot

Itä-Suomen yliopistossa 1.-30.4.2019 suoritetut tutkinnot

Seurakuntaopisto, Pieksämäen kampus

Savonia-ammattikorkeakoulusta keväällä 2019 valmistuneet

Ingmanedu Kulttuurialan ammattiopistosta valmistuneet 1.1.-29.5. 2019

Savon Sanomien uutiskirje

Tilaa päivän tärkeimmät uutiset. Saat joka iltapäivä kuusi juttua, jotka ainakin kannattaa lukea. Uutiskirjeen tilaaminen on maksutonta.