Ylä-Savon ammattiopistosta 29.5.-18.12.2019 valmistuneet

Autoalan perustutkinto
Autotekniikan osaamisala, ajoneuvoasentaja
Rantala Olli Matias, Lapinlahti

Elintarvikealan perustutkinto
Leipomoalan osaamisala, leipuri-kondiittori
Heikkinen Elina Katariina, Iisalmi
Jaatinen Mira Rosanna, Vieremä
Ronkainen Jenni Johanna Katariina, Iisalmi
Rönkkö Riina Johanna, Iisalmi

Eläintenhoidon ammattitutkinto
Eläinten kouluttamisen osaamisala, eläintenkouluttaja
Karvonen Anni, Leppävirta

Koirahieronnan osaamisala, koirahieroja
Pesonen Soile Maarit, Iisalmi

Eläintenhoitajan ammattitutkinto
Eläinten kouluttamisen osaamisala
Harsu-Pennanen Katja Irene, Kuopio
Hirvasoja-Korkee Heidi Johanna, Joensuu
Härkönen Moona Annika Akintytär, Savonlinna
Makkonen Janni Kirsi Susanne, Kuopio
Marjamäki-Ruuskanen Sonja Margitha, Kuopio
Teronen Liisa Annika, Vantaa

Eläinten trimmaamisen osaamisala
Laakkonen Elina Irmeli, Kuusamo
Rytkönen Ulla-Maija, Jyväskylä

Klinikkaeläinhoitamisen osaamisala
Kemppainen Tarja Karoliina, Kajaani
Lahtinen-Debève Eeva Hannele, Sonkajärvi
Lind Riikka Johanna, Oulu
Löf Kristel, Iisalmi
Pääkkönen Hanna Sofia, Oulu
Rajasuo Heini Mirva Helena, Pielavesi
Roivas Johanna Maria, Liperi
Särkioja Anne Johanna, Kärsämäki

Erityisruokavaliopalvelujen erikoisammattitutkinto
Moldakainen Sirkka Virpi Johanna, Sonkajärvi

Erityisruokavaliopalvelujen erikoisammattitutkinto, dieettikokki
Kauppinen Minna Marjatta, Iisalmi

Hevostalouden ammattitutkinto
Hevosavusteisten palvelujen tuottamisen osaamisala, hevospalvelujentuottaja
Isoherranen Pia Maarit, Haapajärvi
Somero Heli Katariina, Oulainen

Hevoshierontapalvelujen tuottamisen osaamisala, hevoshieroja
Dahlström Tanja Kaarina, Savonlinna
Hynynen Sarianne Iina Alina, Kuopio
Kervinen Heli, Heinävesi
Konttinen Sanna, Leppävirta
Muhonen Hanne-Mari, Savonlinna

Hevoskasvatuspalvelujen tuottamisen osaamisala, hevospalvelujentuottaja
Nyberg Lilja Elina, Mänttä-Vilppula

Hevosvarusteiden valmistamisen osaamisala, valjasseppä
Leinonen Hannele Harriet Marianne, Mikkeli
Lemström Susanna, Oulu
Siikavirta Katja Helena, Siilinjärvi

Ratsastuksenopettamisen osaamisala, ratsastuksenopettaja
Purdy Kristiina, Pielavesi

Ravivalmennuspalvelujen tuottamisen osaamisala, ravivalmentaja
Huovinen Anne Pauliina, Oulu
Kangas Minna, Laukaa
Melkko Katja Annika, Lumijoki

Hevosurheilun johtamisen osaamisala, hevosurheilumanageri
Anttonen Hanna, Mäntsälä

Hevostalouden erikoisammattitutkinto
Hevosurheilun johtamisen osaamisala, hevosurheilumanageri
Heikkilä Antti Jouko Mikael, Kontiolahti
Lappi Janne, Varkaus
Paavola Anna-Mari, Hamina
Svartsjö Minna Maaria, Lahti

Hevostalouden perustutkinto, hevostenhoitaja
Heiskanen Oona Elisa, Kiuruvesi
Koistinen Sanni Miia Tuulikki, Heinävesi
Koivupalo Saana Maria, Tornio
Korhonen Jenny-Mari Evelina, Pielavesi
Kämäräinen Saara Maria Aadolfiina, Kiuruvesi
Liuska Ilona Marleena, Reisjärvi
Määttä Hanna Mirjami, Vieremä
Rissanen Neea Anniina, Kuopio
Räihä Suvi Karin Marika, Pielavesi
Sutinen Kiia Tessa Anttonina, Lapinlahti
Tikkanen Ronja, Kiuruvesi
Vepsäläinen Jonna Marjaana, Pieksämäki

Ratsastuksenohjaaja
Hartikainen Petra Anette, Kuopio
Heino Tiia-Riikka Katriina, Jämsä
Jääskeläinen Siiri Reetta Elina, Kuopio
Kontio Hanna-Elina, Kuopio
Korpela Merimari, Tampere
Remes Heini Aleksandra, Varkaus
Rönkkö Sanna Maaria, Kajaani

Hevostenvalmentajan ammattitutkinto, Hevoshieronnan osaamisala
Kangas Mirka Vieno Irmeli, Sulkava

Hius- ja kauneudenhoitoalan perustutkinto
Hius‐ ja kauneudenhoidon neuvonnan osaamisala, kosmetiikkaneuvoja
Rauhala Suvi Kristiina, Iisalmi

Parturityön osaamisala, parturi
Salonen Cami Iina Matilda, Kuopio

Hiusalan perustutkinto, parturi-kampaaja
Huttunen Titta Marjut, Sonkajärvi

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto
Asiakaspalvelun osaamisala, tarjoilija
Kekkonen Ciia Emmi Janika, Vieremä

Ruokapalvelun osaamisala, kokki
Ahmadi Amenah, Sonkajärvi
Huusko Mimosa Emilia, Iisalmi
Lappalainen Prakaidow, Iisalmi
Mohammad Hassani Maryam, Sonkajärvi
Moradi Azita, Iisalmi

Isännöinnin ammattitutkinto
Koivukoski Ritva Kyllikki, Vantaa
Kärkkäinen Kielo Marianne, Kuopio

Johtamisen erikoisammattitutkinto
Hujanen Sanna Katriina, Iisalmi
Keränen Eeva Elisabet, Iisalmi
Laukkanen Sari Helena, Kajaani
Määränen Satu Maarit Johanna, Kajaani

Kasvatus- ja ohjausalan ammattitutkinto
Kasvatuksen osaamisala
Leiviskä Miia Marika, Kiuruvesi

Kauneudenhoitoalan perustutkinto
Ihon erikois- ja laitehoitojen osaamisala, kosmetologi
Kulhomäki Anni-Sohvi Tatjana, Kiuruvesi

Kengityssepän ammattitutkinto
Enlund Tony Matias, Kruunupyy
Kovero Tuula Anneli, Siilinjärvi
Lempinen Tiiamari, Siilinjärvi
Leväinen Henna Riikka, Pieksämäki
Pyykkö Laura Kaarina, Ruokolahti

Kiinteistöpalvelujen perustutkinto
Kiinteistönhoidon osaamisala, kiinteistönhoitaja
Immonen Arto Tapio, Iisalmi

Kiinteistönhoidon osaamisala, kiinteistönhoitaja
Marin Pertti, Iisalmi

Kone- ja metallialan perustutkinto
Valmistustekniikan osaamisala, levyseppähitsaaja
Murad Ali Sameer Murad, Kajaani

Kone- ja tuotantotekniikan perustutkinto
Asennuksen ja automaation osaamisala, asentaja
Ahonen Roope Johannes, Vieremä
Heiskanen Tatu Tapio, Sonkajärvi
Huttunen Niko Petri Mikael, Iisalmi
Korpela Panu Sampo Julius, Kiuruvesi
Kuivalainen Pekka Oskari, Iisalmi
Kärkkäinen Ilari Juho Olavi, Kiuruvesi
Niskanen Jani Martti Johannes, Iisalmi
Nivalainen Jere Arttu Mikael, Iisalmi
Pekkala Ville Valtteri, Iisalmi
Piippo Kalle Eevert, Kiuruvesi
Piippo  Tomi Aleksi Kristian, Vieremä
Piippo Vili Veeti Jeremias, Kiuruvesi
Shemeikka Niko Aleksi, Sonkajärvi
Tikkanen Mika Matias, Vieremä
Vidgren Tuomas Aleksi, Vieremä

Asennuksen ja automaation osaamisala, koneasentaja
Tuura Inka Katariina, Iisalmi

Tuotantotekniikan osaamisala, koneistaja
Leppänen Antti Eemeli, Iisalmi
Ruuska Roope Tuukka Aleksanteri, Kiuruvesi

Tuotantotekniikan osaamisala, levyseppähitsaaja
Kauppinen Kasperi Olavi, Vieremä
Louhelainen Tuukka Taneli, Iisalmi
Riikonen Topias Veikko Iikka, Kiuruvesi

Koneenasentajan ammattitutkinto
Hartikainen Jani, Lapinlahti
Rautiainen Markku, Iisalmi

Kotityö- ja puhdistuspalvelujen perustutkinto
Puhdistuspalvelujen osaamisala, toimitilahuoltaja
Alsaede Maad, Iisalmi

Kuljetusalan ammattitutkinto
Tavarakuljetusten osaamisala
Holopainen Samuli Juhani, Sonkajärvi
Raerinne Joona, Iisalmi
Tuhkanen Tero Juhani, Kuopio

Lapsi- ja perhetyön perustutkinto, lastenohjaaja
Pehkonen-Valjus Tiina Emilia, Vieremä

Lasten ja nuorten erityisohjaajan ammattitutkinto
Blomerus Ramona, Iisalmi

Liikenne-esimiehen erikoisammattitutkinto
Lahtela Tero Topias, Kouvola
Paavola Ari Kalevi, Pyhäjärvi

Liiketalouden perustutkinto
Asiakaspalvelun ja myynnin osaamisala, merkonomi
Ruotsalainen Jutta Emilia, Sonkajärvi
Savolainen Janita Elisabeth, Lapinlahti
Rytkönen Sirpa Hannele, Sonkajärvi

Liiketoiminnan ammattitutkinto
Myynnin ja markkinointiviestinnän osaamisala
Kärkkäinen Ilpo Kaleva, Sonkajärvi

Logistiikan perustutkinto
Kuljetuspalvelujen osaamisala, linja-autonkuljettaja
Hintsala Mikko Olavi, Iisalmi
Kuukasjärvi Vesa Ilmari, Vieremä

Kuljetuspalvelujen osaamisala, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja
Huttunen Eetu Antero, Iisalmi
Sara Pauliina, Liminka
Kejonen Tero Tapani, Kiuruvesi
Mäensivu Suvi Margit Tuulia, Kuopio
Ollikainen Roope Lauri Matias, Lapinlahti
Putkonen Joona Aleksi, Kitee
Turpeinen Tomi Antti Juhani, Iisalmi
Vaikonpää Emmi Elli Emilia, Siikalatva
Yrjänä Henry Jeremias, Pyhäntä

Varastopalvelujen osaamisala, varastonhoitaja
Hiltunen Neea Päivikki, Iisalmi
Kärkkäinen Janne Tapio, Iisalmi
Makkonen Henna Kristiina, Iisalmi
Niskanen Jani-Petteri Vilhelm, Iisalmi
Tiainen Senni Elisa, Lapinlahti

Luontoalan ammattitutkinto
Luonnontuotealan osaamisala, luonnontuotejalostaja
Kiesilä Tiina Eveliina, Vantaa

Luonnontuotealan osaamisala, luonnontuoteneuvoja
Eskelinen Merja Helena, Kuopio
Forsberg-Walls Kirsi Orvokki, Raasepori
Kaasonen Virpi Päivikki, Kokkola
Koivuluoma Jaana Katariina, Ilmajoki
Liimatainen Laura Marianne, Viitasaari
Pöllänen Marita Hannele, Iisalmi
Saastamoinen Teija, Äänekoski

Lähiesimiestyön ammattitutkinto
Forsman Sonja Maria, Iisalmi
Kela Ekaterina, Sotkamo
Malinen Heta Liisa Elina, Kuopio
Mulari Jukka, Kiuruvesi
Mähönen Timo, Iisalmi

Lääkealan perustutkinto
Lääkealan osaamisala, lääketeknikko
Kämäräinen Lotta Pirita, Iisalmi

Maarakennusalan ammattitutkinto
Heikkinen Jesse Eemeli, Kuopio
Hirvonen Pekka, Joensuu
Huopainen Mikko Oskari, Leppävirta
Karttunen Niko Henrik, Kuopio
Kokko Mika Kalevi, Kuopio
Kokkonen Niku Antti, Iisalmi
Kumpulainen Olavi, Vieremä
Kärki Miika Tapani, Iisalmi
Laitinen Jari Kalevi, Kuopio
Lehtonen Jaakko Johannes, Kuopio
Liukkonen Jari Juhani, Kuopio
Mielonen Timo-Markus, Joensuu
Myllymäki Ville Hermanni, Kärsämäki
Oksanen Jere Patrik, Sonkajärvi
Oksman Joona Olavi, Kuopio
Puustinen Matti Juho, Kuopio
Rasa Petter Juho Eemeli, Siilinjärvi
Ruuskanen Timo Heikki Tapani, Lapinlahti
Rytkönen Jani, Sonkajärvi
Snellman Iiro Veli Kristian, Siilinjärvi
Sopanen Joonas, Kuopio
Tikka Teemu Tapio, Joensuu
Tuorilainen Teijo Antti Tapani, Kuopio

Maarakennusalan ammattitutkinto
Asfaltoinnin osaamisala
Hakomäki Otto Aukusti, Kuopio

Infra-alan kuljetusten osaamisala
Pulkka Niko Jesse Petteri, Sonkajärvi

Maarakennuskoneiden käytön osaamisala
Hanski Jarno, Liperi
Heikkilä Timo Jaakko, Kontiolahti
Huovelin Heikki Petteri, Joensuu
Huovinen Saku, Kontiolahti
Korhonen Valtteri, Joensuu
Käyhkö Jere Aaro Markus, Joensuu
Laukkanen Niko, Joensuu
Leppänen Mikko Arvi Olavi, Joensuu
Seppänen Toni Juhani, Joensuu
Tahvanainen Hannu Antero, Joensuu

Verkostorakentamisen osaamisala
Haimilahti Perttu Eemeli, Joensuu
Laimi Andreas, Helsinki
Mantsinen Pekka Aleksi, Joensuu
Nenonen Aleksi Matias, Tohmajärvi

Maarakennusalan erikoisammattitutkinto
Aavamäki Juha, Liperi
Hyttinen Joni Jukka Tapani, Joensuu
Judin Pasi Juhani, Joensuu
Leivo Vesa Sakari, Polvijärvi
Nenonen Sami Valtteri, Tohmajärvi
Oinonen Susanna Pauliina, Joensuu
Pieviläinen Teemu Veli Petteri, Joensuu
Väänänen Henrik Elias, Kontiolahti
 

Maaseudun kehittämisen erikoisammattitutkinto
Immonen Vesa Matti, Kuopio
Rinteinen Anna Maria, Joensuu
Ruotsi Tiina Maarit, Kuopio

Maatalousalan ammattitutkinto
Sorkkien hoitamisen osaamisala, sorkkahoitaja
Skrypnichenko Vitaliy, Kiuruvesi

Maatalousalan perustutkinto
Eläintenhoidon osaamisala, eläintenhoitaja
Ala-Aho Josefiina Iida Adalmiina, Vaasa
Björn Sami Waltteri, Kuopio
Honkanen Emmi-Reetta Juulia, Kuopio
Ihalainen Jenna, Kuopio
Iskanius Kati Maria Elina, Kuopio
Kantanen Vera Elisa, Kuopio
Karvinen Janni Sara Josefiina, Kuopio
Kasanen Noora Maarit Anneli, Leppävirta
Keinänen Enna Eevi Ilona, Tuusniemi
Kekkonen Maria Katariina, Kittilä
Keltakangas Jenna Karoliina, Kuopio
Keränen Essi, Vieremä
Korhonen Jenni Maaria, Iisalmi
Lehto Emmi Aino Talvikki, Iisalmi
Lehtonen Kati Johanna, Tampere
Leinonen Virpi Eveliina, Kuopio
Miettinen Neea Riikka, Leppävirta
Mikkola Elina Sofia, Oulu
Naukkarinen Hanna Riitta, Savonlinna
Neuvonen  Jonna Janika, Lapinlahti
Ollikainen Alina Adalmiina, Kuopio
Paananen  Vilma Eveliina, Siilinjärvi
Pärnänen Satu Johanna,  Kuopio
Ruokola Lauri Kristian, Suonenjoki
Suutari Iida Sofia, Iisalmi
Äijänen Kirsti Kaarina, Jyväskylä

Maatalousalan perustutkinto
Maatilatalouden osaamisala, maaseutuyrittäjä
Hellström Janne Henrik, Kuopio
Johansson Eeva Maiju, Sonkajärvi
Juutinen Atte, Vieremä
Jääskeläinen Iida Elisabet, Lapinlahti
Kurikka Lauri Matti Kalevi, Lapinlahti
Kärkkäinen Ville Mikael, Kiuruvesi
Tick Jani Juhani, Rautalampi

Mielenterveys- ja päihdetyön erikoisammattitutkinto
Kuhmonen Anni Maria, Vesanto
Ukkonen Mari Susanna, Siilinjärvi

Myynnin ammattitutkinto
Liukkonen Jouni Tapani, Hirvensalmi
Pronicheva Irina, Helsinki
Rönkkö Lotta, Iisalmi

Pienkonemekaanikon ammattitutkinto
Hautamäki Veli-Pekka, Tervo
Kotivuori Santtu-Aleksi, Joroinen

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto
Kotityöpalvelujen osaamisala, kodinhuoltaja
Vaarala Sanna Katariina, Vieremä

Kotityöpalvelujen osaamisala, laitoshuoltaja
Fundi-Halonen Christine Malete, Iisalmi
Lehto Annamiira, Kiuruvesi
Väisänen Tiina Maria Marjatta, Lapinlahti
Jääskeläinen Jenni, Iisalmi
Kuusisalo Sanna Leena, Pyhäjärvi
Nousiainen Sari, Lapinlahti

Toimitilahuollon osaamisala, toimitilahuoltaja
Leinonen Satu Marjukka, Iisalmi
Ruotsalainen Heikki Juhani, Kiuruvesi

Puutarhatalouden perustutkinto
Kukka- ja puutarhakaupan osaamisala, puutarhuri
Karivainio Janita Eveliina, Kuopio

Rakennusalan perustutkinto
Maarakennuskoneenkuljetuksen osaamisala, maarakennuskoneenkuljettaja
Karsikas Vili Jesperi, Leppävirta
Koponen Anton Rasmus Joonatan, Siilinjärvi
Kuronen Toni Petteri, Kuopio
Matilainen Arto, Suonenjoki
Vesa Matti Tapani, Kittilä
Vuorela Lauri-Heikki, Keitele
Weeman Kimmo Tapio, Kuopio

Talonrakennuksen osaamisala, talonrakentaja
Al Abrash Isam Adnan, Iisalmi
Alhasan Almahmoud Mohamad, Iisalmi
Doumani Abed El Karim Yassin, Iisalmi
Doumani Abed El Salam Yassin, Iisalmi
Hirvonen Toni-Henrik, Iisalmi
Hirvonen Veli-Markus, Iisalmi
Huusko Aki Eerik Hermanni, Sonkajärvi
Jammo Jamil, Iisalmi
Korhonen Aku Ville Petteri, Pielavesi
Martikainen Jasse Matias, Iisalmi
Mustonen Joona Tapani, Pielavesi

Raskaskalustomekaanikon ammattitutkinto
Huttunen Tommi Tapio, Iisalmi

Ravintola- ja catering-alan perustutkinto
Asiakaspalvelun osaamisala
Hoffrén Vilma, Iisalmi

Asiakaspalvelun osaamisala, tarjoilija
Räisänen Tiina Henna Maaria, Iisalmi

Ruokapalvelun osaamisala, kokki
Hynynen Laura Johanna, Sonkajärvi
Kaarakainen-Ahola Mari Pauliina, Iisalmi
Rönkkö Seija Elina, Sonkajärvi
Sarkkila Jenny Katariina, Raahe
Seppänen Heli Marika, Iisalmi

Ruokapalvelujen ammattitutkinto
Suurtalousruoanvalmistuksen osaamisala, suurtalouskokki
Kauppinen Minna Marjatta, Iisalmi

Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto
Lasten ja nuorten kasvatuksen ja hoidon osaamisala, lähihoitaja
Putkonen Miia Maria, Vieremä

Mielenterveys- ja päihdetyön osaamisala, lähihoitaja
Lappalainen Panu Markus, Iisalmi

Vanhustyön osaamisala, lähihoitaja
Niiniketo Kaija Aulikki, Keitele
Paananen Terhi Marjut, Keitele

Sähkö- ja automaatioalan perustutkinto, sähköasentaja
Jääskeläinen Aatu Eemeli, Lapinlahti
Niiranen Janne, Iisalmi
Pitkänen Markku Tapani, Iisalmi
Vänninen Ville Matti Oskari, Lapinlahti

Sähköyliasentajan erikoisammattitutkinto
Pakanen Johannes Tapani, Pyhäjärvi

Taideteollisuusalan perustutkinto
Sisustusalan osaamisala, artesaani
Ahonen Minna Piritta Marianne, Kuopio
Eronen Janita Jasmiina, Iisalmi
Loimi Jenni Suvi Tellervo, Siilinjärvi

Talotekniikan perustutkinto
Putkiasennuksen osaamisala, putkiasentaja
Kaunismäki Alex Riku, Kuopio
Kärkkäinen Jukka Tapani, Iisalmi
Nabbs Samuel Victor, Kirkkonummi
Niiranen Niina Katariin, Iisalmi
Roivainen Taneli, Kiuruvesi

Teollisen pintakäsittelijän ammattitutkinto
Lappalainen Jari Juhani, Sonkajärvi

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto
Hyrskylä Henri Johannes, Iisalmi

Tieto- ja tietoliikennetekniikan perustutkinto, ICT-asentaja
Kauppinen Topi Markku Tapani, Iisalmi
Tikkanen Niko Teemu Tapani, Kiuruvesi

Tuotantoeläinten hoidon ja hyvinvoinnin ammattitutkinto
Maatalouslomittamisen osaamisala
Taipaleenmäki Jonna, Siikalatva

Työvalmennuksen erikoisammattitutkinto
Hakkarainen Reijo Kalervo, Kuopio
Hytönen Tarja Tuulikki, Kajaani
Hyvärinen Raimo Olavi, Tervo

Vanhustyön erikoisammattitutkinto
Bollström-Kärkkäinen Heidi, Lapinlahti
Penttinen Minna Marjaana, Pielavesi
Rytkönen Mirja Hannele, Pielavesi

Verhoilu- ja sisustusalan perustutkinto
Sisustuksen osaamisala, sisustaja
Kalpio Heidi Orvokki, Lapinlahti
Lukkari Jeanette Virva Susan, Siilinjärvi

Yhdistelmäajoneuvonkuljettajan ammattitutkinto
Korkalainen Janne Eemel Johannes, Kuopio
Luttinen Mikko Kalervo, Kiuruvesi
Partanen Pasi Petteri, Iisalmi
Ryhänen Veli Heikki Ensio, Kiuruvesi

Yrittäjän ammattitutkinto
Yritystoiminnan kehittämisen osaamisala
Kauppinen Susanna Maria, Iisalmi

Yritystoiminnan suunnittelun ja käynnistämisen osaamisala
Tuovinen Eija Anita, Sonkajärvi

Yritysneuvojan erikoisammattitutkinto
Pikkarainen Juho Samuel, Iisalmi

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.