Ylä-Savon ammattiopistosta valmistuneet 1.7.-31.12.2018

Autoalan perustutkinto

Autotekniikan osaamisala

Knuutinen Toni, Kiuruvesi

Raatikainen Niko, Pielavesi

 

Elintarvikealan perustutkinto

Elintarviketeknologian osaamisala

Andreeva Marina, Iisalmi

 

Eläintenhoitajan ammattitutkinto

Eläinhoitolan osaamisala

Huttunen Karita, Iisalmi

Eläinten kouluttamisen osaamisala

Edelberg Oona, Siilinjärvi

Heikkilä Mari, Ranua

Heikkinen Pirjo, Kuopio

Heiskanen Anni, Kuopio

Hämäläinen Jonna, Mikkeli

Ikonen Nora, Ähtäri

Korhonen Wiivi, Rovaniemi

Valli Vivian, Nurmijärvi

Eläinten trimmaamisen osaamisala

Tossavainen Katja, Kuopio

Klinikkaeläinhoitamisen osaamisala

Jaakkola-Andersson Heidi, Hämeenlinna

Kauppinen Meri, Kuopio

Kuisma Tiia, Kiuruvesi

Lauronen Tiia, Iisalmi

Lehtinen Nina, Hämeenlinna

Palo-oja Jenni, Kempele

Väliaho Laura, Helsinki

 

Hevostalouden ammattitutkinto

Hevoshierontapalvelujen tuottamisen osaamisala

Juutilainen Marianne, Kuopio

 

Hevostalouden perustutkinto

hevostenhoitaja

Ahonen Karin, Iisalmi

Glumerus Nea, Varkaus

Lindgren Hanna, Laihia

Petäjäjärvi Mari, Rovaniemi

Raatikainen Terhi, Kuopio

ratsastuksenohjaaja

Koskinen Sara, Jyväskylä

Lahtinen Siru, Rovaniemi

Niemi Sandra, Seinäjoki

 

Hevostenvalmentajan ammattitutkinto

Hevoshieronnan osaamisala

Eerola Saara, Siillinjärvi

Keränen Anna-Sofia, Tornio

Miettinen Sirpa, Kuopio

Pakarinen Mari, Joensuu

Rouhiainen Liisa, Liperi

Rönkkö Marjut, Kajaani

Vauhkonen Laura, Pieksämäki

Virkkunen Salla, Liperi

Hevosvarusteiden valmistamisen ja korjaamisen osaamisala

Airevuo Maija, Kotka

Eerola Jonna, Kuopio

Pirinen Rosanna, Kuopio

Sandberg Tuula, Karijoki

Ravivalmentamisen osaamisala

Peltokorpi Jenni, Rovaniemi

 

Hiusalan perustutkinto

parturi-kampaaja

Kaikkonen Sanna, Pyhäjärvi

Liimatainen Sari, Vesanto

Rautiala Sonja, Kiuruvesi

 

Hotelli-, ravintola- ja catering-alan perustutkinto

Asiakaspalvelun osaamisala, tarjoilija

Jaakonsaari Heidi, Vieremä

Syrjänen Tea, Iisalmi

Toppinen Hanna, Iisalmi

ruokapalvelun osaamisala, kokki

Ahmadyar Marzia, Sonkajärvi

Kettunen Sari, Iisalmi

 

Isännöinnin ammattitutkinto

Asunto-osakeyhtiön isännöinti

Klemetti Timo, Kuhmo

Ryhänen Jussi, Iisalmi

Vuokratalon isännöinti

Anttonen Laura, Pielavesi

 

Johtamisen erikoisammattitutkinto

Honkanen Harri, Iisalmi

 

Kengityssepän ammattitutkinto

Ala-Vannesluoma Maija, Lahti

Hopeavuori Jani, Seinäjoki

Häkkinen Katja, Varkaus

Kuittinen Tuuli, Porvoo

Torvinen Anu, Tornio

 

Kiinteistöpalvelujen perustutkinto

Kiinteistönhoidon osaamisala, kiinteistönhoitaja

Lohvansuu Sami, Pyhäjärvi

 

Kone- ja metallialan perustutkinto

Valmistustekniikan osaamisala, koneenasentaja

Eskelinen Aki, Kiuruvesi

Gerasim Eldar, Iisalmi

Islander Toni, Sonkajärvi

Kvist Tuomas, Iisalmi

Kärkkäinen Lasse, Iisalmi

Mõttus Joni, Iisalmi

Niskanen Jami, Vieremä

Repo Tuomas, Sonkajärvi

Ruhanen Toni, Iisalmi

Rönkkö Tatu, Iisalmi

koneistaja

Jääskeläinen Niko, Lapinlahti

Meriläinen Teemu, Kiuruvesi

Valli Wiljami, Iisalmi

levyseppähitsaaja

Niiranen Jani, Vieremä

 

Koneistajamestarin erikoisammattitutkinto

Keränen Kimmo, Ristijärvi

 

Koneistajan ammattitutkinto

Koistinen Tomi, Kiuruvesi

 

Kotityö- ja puhdistuspalvelujen perustutkinto

Puhdistuspalvelujen osaamisala, toimitilahuoltaja

Humaloja Sara, Pyhäjärvi

Mehtonen Anna-Mari, Iisalmi

Moontonglang Kantiya, Lapinlahti

Ruekngam Tuangthip, Lapinlahti

Weeman-Korajoki Tarja, Vieremä

Kotityöpalvelujen osaamisala, kodinhuoltaja

Räisänen Rauni, Pielavesi

 

Kuljetusalan ammattitutkinto

Metsäteollisuuden kuljetusten osaamisala

Laakkonen Markus, Rautavaara

 

Laitoshuoltajan ammattitutkinto

Dinawanao Laukkanen Mary, Keitele

Happonen Heidi, Lapinlahti

Kauppinen Eija, Kiuruvesi

Kuosmanen Armi, Sonkajärvi

Pursiainen Sari, Kiuruvesi

Puurunen Merike, Lapinlahti

Taskinen Anne, Rautavaara

 

Lasten ja nuorten erityisohjaajan ammattitutkinto

Hiltula Tuula, Kuopio

Hiltunen Tanja, Vieremä

Korhonen Katja, Pielavesi

Lappalainen Jaana, Vieremä

Pihlainen Tiina, Iisalmi

 

Logistiikan perustutkinto

Kuljetuspalvelujen osaamisala, yhdistelmäajoneuvonkuljettaja

Mielonen Jukka, Iisalmi

Sahlström Annika, Iisalmi

Varastopalvelujen osaamisala, varastonhoitaja

Haataja Mika, Iisalmi

Kinnunen Topias, Iisalmi

 

Luonnontuotealan ammattitutkinto

Roth Sinikka, Iisalmi

Soikkala Riikka, Muurame

 

Luontoalan ammattitutkinto

Luonnontuotealan osaamisala, luonnontuoteneuvoja

Pääkkö Katja, Pielavesi

 

Lähiesimiestyön ammattitutkinto

Kämäräinen Mervi, Kiuruvesi

Partanen Minna, Lapinlahti

Vainikainen Minna, Iisalmi

 

Maarakennusalan ammattitutkinto

Ahonen Pasi, Valtimo

Aisla Joni, Siilinjärvi

Asikainen Teemu, Liperi

Hakkarainen Sami, Kuopio

Huttunen Joonas, Tervo

Immonen Pasi, Joensuu

Jormanainen Matias, Liperi

Kaasinen Mikko, Outokumpu

Kinnunen Miika, Kontiolahti

Kinnunen Tuomo, Outokumpu

Kokkonen Marko, Joensuu

Kotilainen Jussi, Liperi

Kärkkäinen Jari, Kuopio

Leskinen Larijuhani, Rääkkylä

Levy Marko, Joensuu

Lohela Jani, Joensuu

Makkonen Jani, Polvijärvi

Mononen Paavo, Liperi

Mononen Pauli, Liperi

Mutanen Riku, Liperi

Nieminen Pasi, Outokumpu

Pajunen Marko, Kontiolahti

Petrov Grigory, Liperi

Riissanen Tuomas, Liperi

Sonne Joni, Liperi

Strömberg Joni, Joensuu

Tanskanen Mikko, Joensuu

Tuhkanen Tomi, Kitee

Turpeinen Kari, Kontiolahti

Turtiainen Mika, Joensuu

Viidanoja Toni, Kaavi

Infra-alan kuljetusten osaamisala

Ylitalo Mikko, Iisalmi

Maarakennuskoneiden käytön osaamisala

Väänänen Henrik, Kontiolahti

Verkostorakentamisen osaamisala

Kummunmäki Jere, Liperi

Matilainen Jyri, Joensuu

 

Maarakennusalan erikoisammattitutkinto

Vänttinen Jarmo, Outokumpu

 

Maatalousalan perustutkinto

Eläintenhoidon osaamisala ,eläintenhoitaja

Heiskanen Roosa, Iisalmi

Jauhiainen Linda, Tampere

Kauhanen Iida, Kuopio

Kinnunen Maisa, Espoo

Koponen Anni, Siilinjärvi

Kukkohovi Marika, Jyväskylä

Penttinen Sara, Juva

Remes Miia, Lapinlahti

Turunen Mira, Joensuu

Maatilatalouden osaamisala, maaseutuyrittäjä

Hyrkäs Riikka, Kuopio

Jylhäsalmi Elmeri, Keitele

Jääskeläinen Arttu, Lapinlahti

Jääskeläinen Markus, Pielavesi

Karppinen Ville, Vieremä

Koskinen Satu, Vieremä

Niskanen Olli, Lapinlahti

Paananen Sampo, Keitele

Pajunen Joonas, Savonlinna

Pietikäinen Olli, Pielavesi

Säisä Veerti, Iisalmi

Varis Henri, Pielavesi

 

Majoitus- ja ravitsemisalan esimiehen erikoisammattitutkinto

Mehtonen Sanna, Sonkajärvi

 

Markkinointiviestinnän ammattitutkinto

Heikkinen Anne, Iisalmi

Meriläinen Satu, Lapinlahti

Rauma Päivi, Veteli

Vainikainen Sari, Lapinlahti

Laajalahti Arja, Iisalmi

 

Myynnin ammattitutkinto

Ainasoja Hannu, Nivala

Heikkinen Risto, Suomussalmi

Jokela Katja, Kärkölä

Järvinen Tuija, Tampere

Jääskeläinen Jarmo, Iisalmi

Keränen Pia, Iisalmi

Kosonen Petri, Riihimäki

Lappeteläinen Mira, Kiuruvesi

Lundson Johanna, Vieremä

Niskanen Outi, Iisalmi

Nurmela Jussi, Lappeenranta

Peltonen Margit, Jyväskylä

Rehunen Vesa, Taipalsaari

Ruostetsaari Vuokko, Nivala

Saranpää Annika, Lapua

 

Pienkonemekaanikon ammattitutkinto

Lohtander Jaakob, Nurmes

Rönkkö Jarkko, Vieremä

 

Puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan ammattitutkinto

Kotityöpalvelujen osaamisala

Eskelinen Kirsi, Kiuruvesi

Niskanen Susanna, Pielavesi

Rytkönen Eija, Sonkajärvi

Toimitilahuollon osaamisala

Huotari Kirsikka, Kiuruvesi

Lappalainen Juha-Pekka, Iisalmi

Ollikainen Pirjo, Lapinlahti

 

Rakennusalan perustutkinto

Maarakennuskoneenkuljetuksen osaamisala

Lastikka Otto, Siilinjärvi

Puustinen Niko, Kuopio

Vihonen Ville, Leppävirta

Talonrakennuksen osaamisala

Karppinen Pasi, Sonkajärvi

Makkonen Joni, Iisalmi

 

Raskaskalustomekaanikon ammattitutkinto

Abdi Mahmoud, Kuopio

 

Suurtalouskokin ammattitutkinto

Kuikka Sirpa, Pyhäjärvi

 

Sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto

sähköasentaja

Hõim Rain, Juankoski

Iivarinen Esko, Kiuruvesi

Kouvalainen Teemu, Pielavesi

Mielonen Kaisa, Lapinlahti

Miettinen Oskari, Iisalmi

Riihola Miika, Iisalmi

Salonen Tuomas, Lapinlahti

 

Sähköasentajan ammattitutkinto

Karhunen Jukka, Lapinlahti

 

Tallimestarin erikoisammattitutkinto

Karppinen Noora, Kuopio

Saastamoinen Johanna, Kuopio

 

Talotekniikan perustutkinto

Putkiasennuksen osaamisala, putkiasentaja

Kokkonen Akseli, Pyhäjärvi

Korhonen Eero, Lapinlahti

Laitinen Juho, Iisalmi

Niskanen Jukka, Keitele

Rantala Tero, Lapinlahti

Vänninen Oskari, Lapinlahti

 

Tekniikan erikoisammattitutkinto

Korhonen Jarkko, Iisalmi

 

Verhoilu- ja sisustusalan perustutkinto

Sisustuksen osaamisala, sisustaja

Hiltunen Eeva, Taivalkoski

Kokkonen Saara, Iisalmi

Raittonen Jenna, Iisalmi

Tuoriniemi Mari, Iisalmi

Venäläinen Asta, Iisalmi

Väätäinen Eveliina, Kuopio

 

Yrittäjän ammattitutkinto

Yritystoiminnan kehittämisen osaamisala

Karppinen Heli, Keitele

Korpihalla Tommi, Iisalmi

Lignell Marika, Helsinki

Maksniemi Minna, Kajaani

Ollikainen Marjatta, Iisalmi

Yritystoiminnan suunnittelun ja käynnistämisen osaamisala

Forss Anna, Lempäälä

Moilanen Hanna, Joensuu