Helsingin 2012 yleisurheilun EM-kisaohjelma

Vuoden 2012 yleisurheilun EM-kisat pidetään Helsingissä 27. kesäkuuta - 1. heinäkuuta. Suomi isännöi kilpailut kolmannen kerran.

Kisojen ohjelma
Keskiviikko 27.6.
aamupäivä
   
9:00 Pituus Naiset, Karsintaryhmä A/B
9:10 10-ottelu, 100 m Miehet
9:45 Kuula Miehet, Karsintaryhmä A/B
10:00 100 m Naiset, Alkuerät
10:15 Korkeus Naiset, Karsintaryhmä A/B
10:35 10-ottelu, pituus Miehet, ryhmä A/B
10:50 400 m aidat Miehet, Alkuerät
11:40 100 m Miehet, Alkuerät
12:15 10-ottelu, kuula Miehet, ryhmä A/B
12:25 3-loikka Naiset, Karsintaryhmä A/B
12:40 800 m Naiset, Alkuerät
13:35 400 m Miehet, Alkuerät
13:40 10-ottelu, korkeus Miehet, ryhmä A/B
13:45 Keihäs Naiset, Karsinta, ryhmä A
14:30 400 m aidat Naiset, Alkuerät
15:00 Keihäs Naiset, Karsinta, ryhmä B
15:10 800 m Miehet, Alkuerät
Keskiviikko 27.6. ilta    
17:50 400 m Naiset, Alkuerät
18:10 Korkeus Miehet, Karsintaryhmä A/B
18:15 Keihäs Miehet, Karsinta, ryhmä A
18:30 3000 m esteet Miehet, Alkuerät
19:10 10-ottelu 400 m, Miehet
19:40 5000 m Miehet, LOPPUKILPAILU
19:45 Keihäs Miehet, Karsinta, ryhmä B
20:05 100 m Naiset, Välierät
20:20 100 m Miehet, Välierät
Torstai 28.6. aamupäivä    
9:00 10-ottelu, 110 m aidat Miehet
9:05 seiväs Naiset, Karsintaryhmä A/B
9:45 10-ottelu, kiekko Miehet, ryhmä A
10:30 400 m aidat Naiset, Välierät
11:05 10-ottelu, kiekko Miehet, ryhmä B
11:40 3000 m esteet Naiset, Alkuerät
12:20 3-loikka Miehet, Karsintaryhmä A/B
12:25 10-ottelu, seiväs Miehet, ryhmä A/B
12:30 Kuula Naiset, Karsintaryhmä A/B
13:15 400 m aidat Miehet, Välierät
13:55 Moukari Miehet Karsinta, ryhmä A
15:10 Moukari Miehet, Karsinta, ryhmä B
Torstai 28.6. ilta    
16:25 10-ottelu, keihäs Miehet, ryhmä A
17:15 400 m Naiset, Välierät
17:25 Pituus Naiset, LOPPUKILPAILU
17:35 5000 m Naiset, LOPPUKILPAILU
17:35 10-ottelu, keihäs Miehet, ryhmä B
17:50 Korkeus Naiset, LOPPUKILPAILU
18:05 800 m Miehet, Välierät
18:30 100 m Naiset, LOPPUKILPAILU
18:40 400 m Miehet, Välierät
18:45 Keihäs  Miehet, LOPPUKILPAILU
19:00 800 m Naiset, Välierät
19:20 10-ottelu 1500 m, Miehet
19:45 100 m Miehet, LOPPUKILPAILU
Perjantai 29.6. aamupäivä    
9:00 Kiekko Miehet, Karsintaryhmä A
9:30 100 m aidat Naiset, Alkuerät
10:15 Kiekko Miehet, Karsinta, ryhmä B
10:40 7-ottelu, 100 m aidat Naiset
11:35 Moukari Naiset, Karsinta, ryhmä A
11:55 7-ottelu, korkeus Naiset, 7-ottelu, ryhmä A/B
12:30 200 m Miehet, Alkuerät
13:50 Pituus Miehet, Karsintaryhmä A/B
14:00 200 m Naiset, Alkuerät
14:25 7-ottelu, kuula Naiset, ryhmä A/B
Perjantai 29.6. ilta    
18:00 Kuula Naiset, LOPPUKILPAILU
18:20 7-ottelu 200 m, Naiset
18:40 Korkeus Miehet, LOPPUKILPAILU
19:05 3000 m esteet Miehet, LOPPUKILPAILU
19:30 Keihäs Naiset, LOPPUKILPAILU
19:40 800 m Miehet, LOPPUKILPAILU
20:00 400 m aidat Naiset, LOPPUKILPAILU
20:25 200 m Miehet, Välierät
20:55 200 m Naiset, Välierät
21:00 3-loikka Naiset, LOPPUKILPAILU
21:20 Kuula Miehet, LOPPUKILPAILU
21:25 400 m Miehet, LOPPUKILPAILU
21:45 800 m Naiset, LOPPUKILPAILU
22:05 400 m aidat Miehet, LOPPUKILPAILU
22:25 400 m  Naiset, LOPPUKILPAILU
Lauantai 30.6. aamupäivä    
11:00 Kiekko Naiset, Karsintaryhmä A
11:20 4x100 mm Miehet, Alkuerät
12:00 7-ottelu, pituus Naiset, ryhmä A/B
12:10 1500 m Naiset, Alkuerät
12:35 Kiekko Naiset, Karsinta, ryhmä B
13:05 4x100 m Naiset, Alkuerät
13:15 Seiväs Miehet, Karsintaryhmä A/B
13:45 1500 m Miehet, Alkuerät
14:10 7-ottelu, keihäs Naiset, ryhmä A
14:45 110 m aidat Miehet, Alkuerät
15:15 7-ottelu, keihäs Naiset, ryhmä B
Lauantai 30.6. ilta    
19:00 7-ottelu, 800 m Naiset
19:05 3-loikka Miehet, LOPPUKILPAILU
19:10 Kiekko Miehet, LOPPUKILPAILU
19:15 Seiväs Naiset, LOPPUKILPAILU
19:35 100 m aidat Naiset, Välierät
19:55 3000 m esteet Naiset, LOPPUKILPAILU
20:25 4x400 m Miehet, Alkuerät
20:50 200 m Naiset, LOPPUKILPAILU
21:00 10000 m Miehet, LOPPUKILPAILU
21:05 Moukari Miehet, LOPPUKILPAILU
21:50 4x400 m Naiset, Alkuerät
22:20 200 m Miehet, LOPPUKILPAILU
22:35 100 m aidat Naiset, LOPPUKILPAILU
Sunnuntai 1.7. ilta    
16:00 Moukari Naiset, LOPPUKILPAILU
16:10 1500 m Naiset, LOPPUKILPAILU
16:15 Seiväs Miehet, LOPPUKILPAILU
16:35 110 m aidat Miehet, Välierät
17:05 4x100 m  Naiset, LOPPUKILPAILU
17:25 10000 m Naiset, LOPPUKILPAILU
17:45 Pituus Miehet, LOPPUKILPAILU
18:05 Kiekko Naiset, LOPPUKILPAILU
18:25 4x100 m Miehet, LOPPUKILPAILU
18:50 1500 m Miehet, LOPPUKILPAILU
19:10 110 m aidat Miehet, LOPPUKILPAILU
19:25 4x400 m Naiset, LOPPUKILPAILU
19:45 4x400 m Miehet, LOPPUKILPAILU

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.