Nyrkkeilyjärjestö WBC on ilmoittanut hyllyttävänsä raskaansarjan nyrkkeilijän Dereck Chisoran toistaiseksi. Britannialainen Chisora ei voi näin ollen otella WBC:n tittelistä.
Hyllytyksen syynä on joukkotappelu, jonka Chisora aiheutti reilu viikko sitten raskaansarjan titteliottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa Münchenissä. Itse ottelun Chisora hävisi.
WBC sanoi harkitsevansa ottelukiellon purkamista, kunhan Chisora on käynyt vihanhallintaterapiassa. Lisäksi järjestö punnitsee brittinyrkkeilijän sakottamista.
Jo aiemmin saksalainen ammattinyrkkeilyliitto langetti Chisoralle sadan tuhannen dollarin eli noin 75 000 euron sakon.
WBC kuvaili britti-iskijän käyttäytymistä "yhdeksi huonoimmista, mitä ammattinyrkkeilijältä on koskaan nähty".
Chisoraa voi odottaa myös elinikäinen ottelukielto, josta päättää brittien ammattinyrkkeilyn katto-organisaatio BBBC.
Jos luet kommentteja tai kirjoitat niitä, muut käyttäjät voivat nähdä, milloin olet kirjautuneena palveluumme. Jos haluat, etteivät muut näe paikallaoloasi, voit estää sen asetuksista. Jos haluat vaihtaa nimimerkkiäsi, voit tehdä sen täältä.