Kisaohjelma ja aikataulu

Yleisurheilun EM-kisat 2018 Berliini, Saksa

Maanantai 6. elokuuta
17.05Miesten moukarinheittokarsintaryhmä A
17.30Miesten 100 malkuerät
17.35Miesten pituushyppyalkukarsinta
18.05Miesten 400 m aitajuoksualkuerät
18.30Miesten moukarinheittokarsintaryhmä B
18.35Miesten kuulantyöntökarsintaryhmä A
18.45Naisten 100 malkuerät
19.55Miesten kuulantyöntökarsintaryhmä B
Tiistai 7. elokuuta
09:35Miesten 50 km kävelyfinaali
10.30Miesten 100 m10-ottelu
10:40Miesten kiekonheittokarsintaryhmä A
11:00Naisten 400 m aitajuoksualkuerät
11:10Naisten kuulantyöntöalkukarsinta
11:30Miesten pituushyppy10-ottelu
11:35Miesten 400 malkuerät
12:05Naisten 800 malkuerät
12:10Miesten kiekonheittokarsintaryhmä B
12:40Miesten 3000 m estejuoksualkuerät
12:50Miesten kuulantyöntö10-ottelu
19:30Miesten korkeushyppy10-ottelu
19:45Miesten moukarinheittofinaali
20:05Naisten 100 mvälierät
20:15Naisten seiväshyppyalkukarsinta
20:30Miesten 100 mvälierät
20:55Miesten 400 m aitajuoksuvälierät
21:20Miesten 10 000 mfinaali
21:33Miesten kuulantyöntöfinaali
22:00Miesten 400 m10-ottelu
22:30Naisten 100 m finaali
22:50Miesten 100 mfinaali
Keskiviikko 8. elokuuta
10:35Miesten 110 m aitajuoksu10-ottelu
11:10Naisten 100 m aitajuoksualkuerät
11:20Miesten kiekonheitto10-ottelu, karsintaryhmä A
11:40Miesten 200 malkuerät
12:05Naisten kolmiloikkaalkukarsinta
12:30Naisten 400 malkuerät
12:40Miesten kiekonheitto10-ottelu, karsintaryhmä B
13:00Miesten seiväshyppy10-ottelu, karsintaryhmä A
13:05Miesten 1500 malkuerät
14:00Miesten keihäänheittokarsintaryhmä A
14:15Miesten seiväshyppy10-ottelu, karsintaryhmä B
15:25Miesten keihäänheittokarsintaryhmä B
18:50Miesten keihäänheitto10-ottelu, karsintaryhmä A
19:25Naisten korkeushyppyalkukarsinta
20:00Miesten keihäänheitto10-ottelu, karsintaryhmä B
20:10Naisten 400 m aitajuoksuvälierät
20:35Miesten 400 mvälierät
20:45Miesten pituushyppyfinaali
21:00Naisten 800 mvälierät
21:15Naisten kuulantyöntöfinaali
21:20Miesten 200 m välierät
21:25Miesten kiekonheitofinaali
21:45Naisten 10 000 mfinaali
22:35Miesten 1500 m10-ottelu, finaali
Torstai 9. elokuuta
10:30Naisten kiekonheittokarsintaryhmä A
11:00Naisten 100 m aitajuoksu7-ottelu
11:30Naisten pituushyppyalkukarsinta
11:50Naisten korkeushyppy7-ottelu
11:55Miesten 110 m aitajuoksualkuerät
12:00Naisten kiekonheittokarsintaryhmä B
12:30Miesten 800 malkuerät
13:30Naisten keihäänheittokarsintaryhmä A
15:00Naisten keihäänheittokarsintaryhmä B
20:15Naisten seiväshyppyfinaali
20:20Naisten kuulantyöntö7-ottelu
20:25Naisten 100 m aitajuoksuvälierät
20:45Miesten korkeushyppyalkukarsinta
20:50Naisten 400 mvälierät
21:15Miesten 400 m aitajuoksufinaali
21:22Miesten keihäänheittofinaali
21:30Naisten 200 m7-ottelu
22:00Miesten 200 mfinaali
22:20Miesten 3000 m estejuoksufinaali
22:50Naisten 100 m aitajuoksufinaali
Perjantai 10. elokuuta
11:00Naisten moukarinheittokarsintaryhmä A
11:50Naisten pituushyppy7-ottelu
12:15Miesten seiväshyppyalkukarsinta
12:25Naisten 200 malkuerät
12:30Naisten moukarinheittokarsintaryhmä B
13:00Naisten 1500 malkuerät
13:25Naisten 3000 m estejuoksualkuerät
13:40Miesten kolmiloikkaalkukarsinta
13:50Naisten keihäänheitto7-ottelu, karsintaryhmä A
14:05Miesten 4 x 400 viestijuoksualkuerät
14:40Naisten 4 x 400 viestijuoksualkuerät
15:05Naisten keihäänheitto7-ottelu, karsintaryhmä B
20:10Miesten 110 m aitajuoksuvälierät
20:20Naisten korkeushyppyfinaali
20:35Miesten 800 mvälierät
20:55Naisten 200 mvälierät
21:10Naisten kolmiloikkafinaali
21:20Naisten 800 m7-ottelu, finaali
21:25Naisten keihäänheittofinaali
21:50Naisten 400 m aitajuoksufinaali
22:05Miesten 400 mfinaali
22:20Naisten 800 mfinaali
22:35Miesten 110 m aitajuoksufinaali
22:50Miesten 1500 mfinaali
Lauantai 11. elokuuta
10:05Naisten 20 km kävelyfinaali
11:55Miesten 20 km kävelyfinaali
21:00Miesten korkeushyppyfinaali
21:05Naisten pituushyppyfinaali
21:20Naisten 400 mfinaali
21:25Naisten kiekonheittofinaali
21:35Miesten 800 mfinaali
21:50Naisten 200 mfinaali
22:00Miesten 5000 mfinaali
22:30Miesten 4 x 400 m viestifinaali
22:50Naisten 4 x 400 m viestifinaali
Sunnuntai 12. elokuuta
10:05Naisten maratonfinaali
11:00Miesten maratonfinaali
20.10Miesten seiväshyppyfinaali
20:30Naisten 4 x 100 m viestialkuerät
20:30Naisten moukarinheittofinaali
20:50Miesten 4 x 100 m viestialkuerät
21:05Miesten kolmiloikkafinaali
21:15Naisten 3000 m estejuoksufinaali
21:35Naisten 1500 mfinaali
21:55Naisten 5000 mfinaali
22:20Naisten 4 x 100 m viestifinaali
22:35Miesten 4 x 100 m viestifinaali

Yleisurheilun EM-kisat 2018

Yleisurheilun Euroopan-mestaruuskilpailut 2018 järjestetään 6.–12. elokuuta Berliinissä, Saksassa. Kisapaikkana toimii Berliinin Olympiastadion.

Kyseessä on kaikkien aikojen ensimmäiset EM-kilpailut Berliinissä ja kolmannet Saksassa. Vuonna 2002 EM-kilpailut järjestettiin Münchenissä ja 1986 Stuttgartissa.

Ne ovat järjestyksessään 24. yleisurheilun Euroopan-mestaruuskilpailut.