Nuorten MM-kisojen kaikki lauantain tulokset

Helsinki:

Alle 20-vuotiaiden MM-kilpailut:

Puolivälierät:

Venäjä–Tanska ja. 4–3 (1–0, 0–2, 2–1, 1–0)

 1. erä: 2.49 Jegor Korshkov (Pavel Kraskovski–Jegor Rykov) 1–0.

 2. erä: 22.37 Markus Jensen (Jeppe Holmberg–Thomas Olsen) 1–1, 29.20 Olsen (Kristian Jensen–Sören Nielsen) 1–2.

 3. erä: 52.31 Artur Lauta (Aleksandr Dergatshov–Radel Fazlejev) 2–2, 54.36 Emil Christensen (Anders Krogsgaard) 2–3, 59.16 Vladislav Kamenev (Lauta–Ivan Provorov) 3–3 im.

 Jatkoaika: 65.00 Kamenev (Provorov–Andrei Svetlakov) 4–3.

 Jäähyt yhteensä: Venäjä 2x2 min ja Jegor Korshkov 10 min, Tanska 1x2 min.

 Maalivahtien torjunnat: Aleksander Georgiev V 6+7+3+2=18 (poissa 58.31–59.16), Thomas Lillie T 9+11+18+4=42.

 Erotuomarit: Aleksi Rantala Suomi ja Marc Wiegand Sveitsi.

 Yleisöä: 8 869.

Ruotsi–Slovakia 6–0 (2–0, 1–0, 3–0)

 1. erä: 5.10 Joe Eriksson Ek (Jakob Forsbacka Karlsson) 1–0, 11.35 Oskar Lindblom (Axel Holmström–Adrian Kempe) 2–0 yv.

 2. erä: 30.07 Christoffer Ehn (Jens Looke) 3–0.

 3. erä: 43.43 Kempe (Holmström–Andreas Englund) 4–0, 45.36 Looke (Forsbacka Karlsson) 5–0 av., 56.57 Alexander Nylander (Dmytro Timashov) 6–0.

 Jäähyt yhteensä: Ruotsi 6x2 min, Slovakia 7x2 min.

 Maalivahti torjunnat: Linus Söderström Ruotsi 5+6+6=17, Adam Huska 15+17+17=49.

 Erotuomarit: Andris Ansons Latvia ja Jean-Philippe Sylvain Kanada

 Yleisöä: 3796.

Suomi–Kanada 6–5 (1–2, 3–1, 2–2)

 1. erä: 5.21 Travis Konecky (John Quenneville–Mitchell Stephens) 0–1, 10.59 Dylan Strome (Julien Gauthier–Lawson Crouse) 0–2, 19.49 Patrik Laine (Sebastian Aho–Jesse Puljujärvi) 1–2.

 Jäähyt: 7.03 Thomas Chabot Kanada 2 min.

 2. erä: 26.18 Antti Kalapudas (Olli Juolevi–Joni Tuulola) 2–2, 27.20 Lawson Crouse (Jake Virtanen) 2–3, 35.44 Aleksi Saarela (Puljujärvi) 3–3 yv, 37.17 Julius Nättinen (Saarela–Olli Juolevi) 4–3.

 Jäähyt: 21.08 Joe Hicketts Kanada 2 min, 30.39 Joni Tuulola Suomi 2 min, 32.25 Virtanen 2 min, 32.25 Miro Keskitalo Suomi 2 min, 34.51 Brendan Perlini Kanada 2 min, 37.40 Strome 2 min.

 3. erä: 43.14 Mitch Marner (Brayden Point–Travis Sanheim) 4–4 yv, 44.21 Aho (Puljujärvi–Laine) 5–4, 45.57 Marner (Point) 5–5 yv, 54.10 Laine (Juolevi–Aho) 6–5 yv2.

 Jäähyt: 41.29 Mikko Rantanen Suomi 2 min, 45.24 Vili Saarijärvi Suomi 2 min, 49.38 Laine 2 min, 50.33 Virtanen 2+2 min, 53.39 Joe Hicketts Kanada 2 min, 56.24 Marner 2 min, 56.24 Saarela 2 min.

 Maalivahtien torjunnat: Veini Vehviläinen Suomi 6+1=7 (vaihtoon ajassa 27.20), Kaapo Kähkönen Suomi 12+10=22 (kentälle ajassa 27.20), Mackenzie Blackwood Kanada 8+7+8=23 (peliaikaa 58.55).

 Jäähyt yhteensä: Suomi 6x2 min, Kanada 9x2 min.

 Erotuomarit: Daniel Piechaczek Saksa–Christopher Pitoscia USA (Brian Oliver USA–Henrik Pihlblad Ruotsi)

 Yleisöä: 13016.

USA–Tshekki 7–0 (2–0, 3–0, 2–0)

 1. erä: 5.17 Nick Schmaltz (Brock Boeser) 1–0, 15.14 Christian Dvorak (Brandon Carlo–Sonny Milano) 2–0.

 2. erä: 24.15 Auston Matthews (Will Borgen–Matthew Tkachuk) 3–0, 29.08 Matthews (Schmaltz, Zach Werenski) 4–0 yv, 38.04 Scott Eansor 5–0 av.

 Jäähyt: 27.41 Jan Ordos Tshekki 2 min, 35.28 Alex Rasner Tshekki 2 min, 36.17 Colin White USA 2 min, 39.23 Rasner 2 min.

 3. erä: 40.24 Matthews (Schmaltz–Werenski) 6–0 yv, 51.53 Alex Debrincat (Ryan Donato–Ryan Macinnis) 7–0.

 Jäähyt: 41.03 Jakub Zboril Tshekki 2 min, 46.49 Macinnis 2 min, 58.08 Tsekki joukkuerangaistus 2 min, 59.25 Boeser 2 min.

 Maalivahtien torjunnat: Alex Nedeljkovic USA 9+17+2=28, Vitek Vanecek Tshekki 8=8 (vaihtoon ajassa 20.00), Ales Stezka 11+9=20 (kentälle ajassa 20.00).

 Jäähyt yhteensä: USA 3x2 min, Tshekki 5x2min.

 Erotuomarit: Stefan Fonselius Suomi–Brett Iverson Kanada (Nicolas Chartrand-Piche Kanada–Pasi Nieminen Suomi).

 Yleisöä: 3113.

Putoamiskarsinnan 1. ottelu:

Sveitsi–Valko-Venäjä 5–1 (1–1, 2–0, 2–0)

 1. erä: 1.59 Dmitri Buinitski (Grigori Veremjov) 0–1 yv., 6.36 Noah Rod (Tino Kessler) 1–1.

 2. erä: 35.36 Denis Malgin (Timo Meier–Damien Riat) 2–1, 38.41 Damien Riat (Denis Malgin–Tino Meier) 3–1.

 3. erä: 51.05 Julien Privet (Nico Hischier) 4–1, 58.59 Timo Meier (Pius Suter–Denis Malgin) 5–1 yv.

 Jäähyt yhteensä: Sveitsi 4x2 min, Valko-Venäjä 8x2 min, 1x10 min.

 Maalivahtien torjunnat: Joren van Pottelberghe S 8+6+6=29, Ivan Kulbakov V 9+18+10=37.

 Erotuomarit: Daniel Konc Slovakia ja Vladimir Pesina Tshekki.

 Yleisöä: 453.

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.