Vappupäivän hauskuuttelun sijaan Honka tarjosi tylyä isännyyttä jalkapalloliigassa vielä voitotta olevalle IFK Mariehamnille maalein 3-0 (1-0). Espoolaisjoukkue eteni vakuuttavasti kauden toiseen isonumeroiseen kotivoittoonsa, kun se loi tilanteita enemmän ja myös osasi hyödyntää paikkansa.
Hongan maali-iloittelu alkoi onnekkaasti, sillä Aleksandr Kokon 39. minuutilla laukoma päätylinjan suuntainen syöttö meni maarianhaminalaisten topparin Medoune Gueyenen kautta verkkoon.
- Toisen jakson alussa oli mahdollisuudet päästä takaisin peliin, mutta tuli virheitä ja Honka meni menojaan, IFK:n valmentaja Pekka Lyyski kertoi.
Kotijoukkueen jälkimmäiset osumat rakentuivat taiten. Honka iski 59. minuutilla nopean kolme vastaan kaksi -hyökkäyksen kahvittaen Gueyen perusteellisesti Jussi Vasara niitatessa pallon varmasti ohi maalivahti Gustav Långbackan. Jami Puustisen 3-0-maalissa Kokko kunnostautui jälleen pohjustajana.
Jos luet kommentteja tai kirjoitat niitä, muut käyttäjät voivat nähdä, milloin olet kirjautuneena palveluumme. Jos haluat, etteivät muut näe paikallaoloasi, voit estää sen asetuksista. Jos haluat vaihtaa nimimerkkiäsi, voit tehdä sen täältä.