Jalkapallon EM-kisojen otteluohjelma

Jalkapallon EM-kisojen lopputurnaus pelataan Ukrainassa ja Puolassa 8.6–1.7.2012.

Turnaus käynnistyy 8. kesäkuuta Puolan ja Kreikan välisellä A-lohkon kamppailulla Varsovassa, joka on Puolan pääkaupunki.

Vuoden 2012 EM-kisojen otteluohjelma (Ajat Suomen aikaa)

Perjantai 8.6.    
kello 19.00 Puola–Kreikka Lohko A / Varsova (Puola)
kello 21.45 Venäjä–Tshekki Lohko A / Wroclaw (Puola)
Lauantai 9.6.    
kello 18.00 Hollanti–Tanska Lohko B / Harkova (Ukraina)
kello 20.45 Saksa–Portugali Lohko B / Lviv (Ukraina)
Sunnuntai 10.6.    
kello 19.00 Espanja–Italia Lohko C / Gdansk (Puola)
kello 21.45 Irlanti–Kroatia Lohko C / Poznan (Puola)
Maanantai 11.6.    
kello 18.00 Ranska–Englanti Lohko D / Donetsk (Ukraina)
kello 20.45 Ukraina–Ruotsi Lohko D / Kiova (Ukraina)
Tiistai 12.6.    
kello 19.00 Kreikka–Tshekki Lohko A / Wroclaw (Puola)
kello 21.45 Puola–Venäjä Lohko A / Varsova (Puola)
Keskiviikko 13.6.    
kello 18.00 Tanska–Portugali Lohko B / Lviv (Ukraina)
kello 20.45 Hollanti–Saksa Lohko B / Harkova (Ukraina)
Torstai 14.6.    
kello 19.00 Italia–Kroatia Lohko C / Poznan (Puola)
kello 21.45 Espanja–Irlanti Lohko C / Gdansk (Puola)
Perjantai 15.6.    
kello 18.00 Ruotsi–Englanti Lohko D / Kiova (Ukraina)
kello 20.45 Ukraina–Ranska Lohko D / Donetsk (Ukraina)
Lauantai 16.6.    
kello 21.45 Kreikka–Venäjä  Lohko A / Varsova (Puola)
kello 21.45 Tshekki–Puola Lohko A / Wroclaw (Puola)
Sunnuntai 17.6.    
kello 20.45 Portugali–Hollanti Lohko B / Harkova (Ukraina)
kello 20.45 Tanska–Saksa Lohko B / Lviv (Ukraina)
Maanantai 18.6.    
kello 21.45 Kroatia–Espanja Lohko C / Gdansk (Puola)
kello 21.45 Italia–Irlanti Lohko C / Poznan (Puola)
Tiistai 19.6.    
kello 20.45 Ruotsi–Ranska Lohko D / Kiova (Ukraina)
kello 20.45 Englanti–Ukraina Lohko D / Donetsk (Ukraina)

Pudotuspelit

   
Torstai 21.6.    
kello 21.45 A1–B2 Puolivälierä / Varsova (Puola)
Perjantai 22.6.    
kello 20.45 B1–A2 Puolivälierä / Gdansk (Ukraina)
Lauantai 23.6.    
kello 20.45 C1–D2 Puolivälierä / Donetsk (Ukraina)
Sunnuntai 24.6.    
kello 20.45 D1–C2 Puolivälierä / Kiova (Ukraina)
Keskiviikko 27.6.    
kello 20.45 A1/B2–C1/D2 Välierä 1 / Donetsk (Ukraina)
Torstai 28.6.    
kello 21.45 B1/A2 –D1/C2 Välierä 2 / Varsova (Puola)
Sunnuntai 1.7.    
kello 21.45   Loppuottelu / Kiova (Ukraina)

Mitä tunnetta artikkeli sinussa herättää? Ilmaisemalla tunteesi näet toisten reaktiot.