Olympiakisaohjelma ja aikataulu

Talviolympialaiset 2018, PyeongChang, Etelä-Korea

Torstai 8. helmikuuta
02.05-04.00CurlingSekaparikilpailun 1. kierros: USA-OAR, Kanada-Norja, Etelä-Korea-Suomi, Kiina-SveitsiGangneungin curlingkeskus
13.05-15.00CurlingParikilpailun 2. kierros: Suomi-Sveitsi, Etelä-Korea-Kiina, OAR-Norja, USA-KanadaGangneungin curlingkeskus
14.30-15.40MäkihyppyMiesten normaalimäen karsintakilpailuAlpensia-mäkihyppykeskus
Perjantai 9. helmikuuta
01.35-03.30CurlingParikilpailun 3. kierros: Etelä-Korea-Norja, USA-Sveitsi, Kiina-Kanada- OAR-SuomiGangneungin curlingkeskus
03.00-03.45FreestyleNaisten kumparelaskun karsintakilpailuPheonix-lumipuisto
03.00-06.30TaitoluisteluJoukkuekilpailun miesten lyhytohjelma ja pariluistelun lyhytohjelmaGangneungin luisteluhalli
04.45-05.30FreestyleMiesten kumparelaskun karsintakilpailuPheonix-lumipuisto
06.35-08.30CurlingParikilpailun 4. kierros: Kanada-Suomi, Kiina-OAR, USA-Etelä-Korea, Sveitsi-NorjaGangneungin curlingkeskus
13.00-15.00Kisojen avajaisetOlympiastadion
Lauantai 10. helmikuuta
02.05-04.00CurlingParikilpailun 5. kierros: Kiina-USA, Norja-Suomi, Kanada-Sveitsi, Etelä-Korea-OARGangneungin curlingkeskus
03.00-07.30LumilautailuMiesten slopestylen karsintakilpailuPheonix-lumipuisto
09.15-10.20MaastohiihtoNaisten yhdistelmäkilpailu 7,5 (p)+7,5 km Alpensia-maastohiihtokeskus
09.40-12.00JääkiekkoNaisten alkusarjan ottelu, B-lohko Japani-RuotsiKwandong-jääkiekkokeskus
12.00-14.50Kaukalopika-
luistelu
Miesten 1500 m, naisten 500 m alkuerät, naisten 3000 m viestin alkuerät.Gangneungin luisteluhalli
12.10-15.20KelkkailuMiesten ohjaskelkkailu, laskut 1 & 2Olympialaisten kelkkailukeskus
13.00-14.50PikaluisteluNaisten 3000 mGangneungin Ovaali
13.05-15.00CurlingParikilpailun 6. kierros: OAR-Kanada, Sveitsi-Etelä-Korea, Norja-USA, Suomi-KiinaGangneungin curlingkeskus
13.15-14.45AmpumahiihtoNaisten pikakilpailu 7,5 kmAlpensia-ampumahiihtokeskus
14.10-16.30JääkiekkoNaisten alkusarjan ottelu, B-lohko Sveitsi-Etelä-Korea.Kwandong-jääkiekkokeskus
14.35-16.20MäkihyppyMiesten normaalimäkiAlpensia-mäkihyppykeskus
Sunnuntai 11. helmikuuta
02.05-04.00CurlingParikilpailun 7. kierros: Norja-Kiina, Suomi-USA, Sveitsi-OAR, Kanada-Etelä-KoreaGangneungin curlingkeskus
03.00-04.45LumilautailuMiesten slopestylen finaalitPheonix-lumipuisto
03.00-07.40 TaitoluisteluJoukkuekilpailun jäätanssin lyhyttanssi, naisten lyhytohjelma ja pariluistelun vapaaohjelmaGangneungin luisteluhalli
04.00-06.05AlppihiihtoMiesten syöksylaskuJeongseon-alppikeskus
06.30-08.35LumilautailuNaisten slopestylen karsintakilpailuPheonix-lumipuisto
08.15-10.10MaastohiihtoMiesten yhdistelmäkilpailu 15 km (p)+15 km (v)Alpensia-maastohiihtokeskus
09.00-11.15PikaluisteluMiesten 5000 mGangneungin Ovaali
09.40-12.00JääkiekkoNaisten alkusarjan ottelu, A-lohko Suomi-USAKwandong-jääkiekkokeskus
11.50-14.35KelkkailuMiesten ohjaskelkkailu, laskut 3 & 4Olympialaisten kelkkailukeskus
12.30-13.00FreestyleNaisten kumparelaskuPheonix-lumipuisto
13.05-15.00CurlingParikilpailun pudotusottelut (tarvittaessa)Gangneungin curlingkeskus
13.15-14.55AmpumahiihtoMiesten pikamatka 10 kmAlpensia-ampumahiihtokeskus
14.00-15.40FreestyleNaisten kumparelaskuPheonix-lumipuisto
14.10-16.30JääkiekkoNaisten alkusarjan ottelu, A-lohko Kanada-OARKwandong-jääkiekkokeskus
Maanantai 12. helmikuuta
02.05-04.00CurlingParikilpailun välieräGangneungin curlingkeskus
03.00-04.45LumilautailuNaisten slopestylen finaalitPheonix-lumipuisto
03.00-06.25TaitoluisteluJoukkuekilpailun miesten vapaaohjelma, naisten vapaaohjelma ja jäätanssin vapaatanssiGangneungin luisteluhalli
03.15-04.55AlppihiihtoNaisten suurpujottelun 1. kierrosJeongseon-alppikeskus
06.30-08.00LumilautailuNaisten lumikourun karsintaPheonix-lumipuisto
06.45-08.35AlppihiihtoNaisten suurpujottelun 2. kierrosJeongseon-alppikeskus
09.40-12.00JääkiekkoNaisten alkusarjan ottelu, B-lohko Sveitsi-JapaniKwandong-jääkiekkokeskus
12.10-13.00AmpumahiihtoNaisten takaa-ajo, 10 kmAlpensia-ampumahiihtokeskus
12.30-13.00FreestyleMiesten kumparelaskuPheonix-lumipuisto
12.50-15.20KelkkailuNaisten ohjaskelkkailu, laskut 1 & 2Olympialaisten kelkkailukeskus
13.05-15.00CurlingParikilpailun välieräGangneungin curlingkeskus
14.00-14.55AmpumahiihtoMiesten takaa-ajo, 15 kmAlpensia-ampumahiihtokeskus
14.00-15.40FreestyleMiesten kumparelaskuPheonix-lumipuisto
14.10-16.30JääkiekkoNaisten alkusarjan ottelu, B-lohko Ruotsi-Etelä-KoreaKwandong-jääkiekkokeskus
14.30-16.10PikaluisteluNaisten 1500 mGangneungin Ovaali
14.50-16.20MäkihyppyNaisten normaalimäkiAlpensia-mäkihyppykeskus
Tiistai 13. helmikuuta
02.05-04.00CurlingParikilpailun pronssiotteluGangneungin curlingkeskus
03.00-04.40LumilautailuNaisten lumikourun finaalitPheonix-lumipuisto
04.30-06.10AlppihiihtoMiesten alppiyhdistetyn syöksyJeongseon-alppikeskus
06.00-07.50LumilautailuMiesten lumikourun karsintaPheonix-lumipuisto
08.00-09.25AlppihiihtoMiesten alppiyhdistetyn pujotteluJeongseon-alppikeskus
09.40-12.00JääkiekkoNaisten alkusarjan ottelu, A-lohko Kanada-SuomiKwandong-jääkiekkokeskus
10.30-11.45MaastohiihtoNaisten ja miesten sprintti (p), aika-ajoAlpensia-maastohiihtokeskus
12.00-14.30Kaukalopika-
luistelu
Naisten 500 m, miesten 1000 m alkuerät, miesten 5000 m viestin alkuerät Gangneungin luisteluhalli
12.30-14.55KelkkailuOhjaskelkkailun naisten laskut 3 & 4.Olympialaisten kelkkailukeskus
13.00-14.45PikaluisteluMiesten 1500 mGangneungin Ovaali
13.00-15.00MaastohiihtoNaisten ja miesten sprintti (p), pudotushiihdotAlpensia-maastohiihtokeskus
13.05-15.20CurlingParikilpailun loppuotteluGangneungin curlingkeskus
14.10-16.30JääkiekkoNaisten alkusarjan ottelu, A-lohko USA-RuotsiKwandong-jääkiekkokeskus
Keskiviikko 14. helmikuuta
02.05-05.00CurlingMiesten alkusarjan 1. kierros: Tanska-Ruotsi, Kanada-Italia, Etelä-Korea-USA, Sveitsi-BritanniaGangneungin curlingkeskus
03.00-06.35TaitoluisteluPariluistelun lyhytohjelmaGangneungin luisteluhalli
03.15-04.50AlppihiihtoNaisten pujottelun 1. kierrosJeongseon-alppikeskus
03.30-05.10LumilautailuMiesten lumikourun finaalitPheonix-lumipuisto
05.10-07.30JääkiekkoNaisten alkusarjan ottelu, B-lohko Ruotsi-SveitsiKwandong-jääkiekkokeskus
06.45-08.25AlppihiihtoNaisten pujottelun 2. kierrosJeongseon-alppikeskus
07.05-10.00CurlingNaisten alkusarjan 1. kierros: Japani-USA, OAR-Britannia, Tanska-Ruotsi, Sveitsi-KiinaGangneungin curlingkeskus
08.00-08.55YhdistettyNormaalimäen mäkikilpailuAlpensia-mäkihyppykeskus
09.40-12.00JääkiekkoNaisten alkusarjan ottelu, B-lohko Etelä-Korea-JapaniKwandong-jääkiekkokeskus
10.45-11.45YhdistettyHenkilökohtaisen kilpailun hiihto 10 kmAlpensia-mäkihyppykeskus
12.00-13.30PikaluisteluNaisten 1000 mGangneungin Ovaali
13.05-15.00AmpumahiihtoNaisten normaalikilpailu 15 kmAlpensia-ampumahiihtokeskus
13.05-16.00CurlingMiesten alkusarjan 2. kierros: Kanada-Britannia, Etelä-Korea-Ruotsi, Sveitsi-Italia, Norja-JapaniGangneungin curlingkeskus
13.20-14.25KelkkailuOhjaskelkkailun parikilpailu, laskut 1 ja 2Olympialaisten kelkkailukeskus
14.10-16.30JääkiekkoMiesten alkusarjan ottelu, B-lohko Slovakia-OARGangneung-jääkiekkokeskus
14.10-16.30JääkiekkoMiesten alkusarjan ottelu, B-lohko USA-SloveniaKwandong-jääkiekkokeskus
Torstai 15. helmikuuta
02.05-05.00CurlingNaisten alkusarjan 2. kierros: Kanada-Etelä-Korea, Tanska-Japani, Kiina-OAR, Britannia-USAGangneungin curlingkeskus
03.00-05.25KelkkailuMiesten skeletonin laskut 1 & 2Olympialaisten kelkkailukeskus
03.30-06.55TaitoluisteluPariluistelun vapaaohjelmaGangneungin luisteluhalli
04.00-05.35LumilautailuMiesten lumilautacrossin karsintaPheonix-lumipuisto
04.00-06.10AlppihiihtoMiesten supersuurpujotteluJeongseon-alppikeskus
05.10-07.30JääkiekkoMiesten alkusarjan ottelu, C-lohko Suomi-Saksa Gangneung-jääkiekkokeskus
05.10-07.30JääkiekkoNaisten alkusarjan ottelu, A-lohko USA-Kanada Kwandong-jääkiekkokeskus
06.30-08.00LumilautailuMiesten lumilautacrossin finaaliPheonix-lumipuisto
07.05-10.00CurlingMiesten alkusarjan 3. kierros: USA-Italia, Norja-Kanada, Britannia-Japani, Tanska-SveitsiGangneungin curlingkeskus
08.30-10.15MaastohiihtoNaisten 10 km (v)Alpensia-maastohiihtokeskus
09.40-12.00JääkiekkoMiesten alkusarjan ottelu, C-lohko Norja-Ruotsi Gangneung-jääkiekkokeskus
09.40-12.00JääkiekkoNaisten alkusarjan ottelu, A-lohko OAR-Suomi Kwandong-jääkiekkokeskus
13.00-14.15FreestyleNaisten hyppyjen alkukilpailuPheonix-lumipuisto
13.00-15.00AmpumahiihtoMiesten normaalimatka 20 kmAlpensia-ampumahiihtokeskus
13.00-15.10PikaluisteluMiesten 10000 mGangneungin Ovaali
13.05-16.00CurlingNaisten alkusarjan 3. kierros: Kiina-Britannia, Kanada-Ruotsi, USA-Sveitsi, Etelä-Korea-JapaniGangneungin curlingkeskus
14.10-16.30JääkiekkoMiesten alkusarjan ottelu, A-lohko Tshekki-Etelä-Korea Gangneung-jääkiekkokeskus
14.10-16.30JääkiekkoNaisten alkusarjan ottelu, B-lohko Sveitsi-KanadaKwandong-jääkiekkokeskus
14.30-15.45KelkkailuOhjaskelkkailun joukkuekilpailuOlympialaisten kelkkailukeskus
Perjantai 16. helmikuuta
02.05-05.00CurlingMiesten alkusarjan 4. kierros: Italia-Tanska, Norja-Etelä-Korea, Ruotsi-USAGangneungin curlingkeskus
02.30-5.10KelkkailuMiesten skeletonin laskut 3 & 4Olympialaisten kelkkailukeskus
03.00-04.25LumilautailuNaisten lumilautacrossin sijoituslaskutPheonix-lumipuisto
03.00-07.30TaitoluisteluMiesten lyhytohjelmaGangneungin luisteluhalli
05.10-07.30JääkiekkoMiesten alkusarjan ottelu, B-lohko USA-SlovakiaGangneung-jääkiekkokeskus
05.15-06.15LumilautailuNaisten lumilautacrossin finaaliPheonix-lumipuisto
07.05-10.00CurlingNaisten alkusarjan 4. kierros: Tanska-Kanada, Etelä-Korea-Sveitsi, Ruotsi-OARGangneungin curlingkeskus
08.00-09.50MaastohiihtoMiesten 15 km (v)Alpensia-maastohiihtokeskus
09.40-12.00JääkiekkoMiesten alkusarjan ottelu, B-lohko OAR-SloveniaGangneung-jääkiekkokeskus
13.00-14.20FreestyleNaisten hyppyjen finaaliPheonix-lumipuisto
13.00-14.30PikaluisteluNaisten 5000 mGangneungin Ovaali
13.05-16.00CurlingMiesten alkusarjan 5. kierros: Japani-Sveitsi, Ruotsi-Britannia, Tanska-USA, Kanada-Etelä-KoreaGangneungin curlingkeskus
13.20-15.10KelkkailuNaisten skeletonin laskut 1 & 2Olympialaisten kelkkailukeskus
14.10-16.30JääkiekkoMiesten alkusarjan ottelu, C-lohko Suomi-NorjaGangneung-jääkiekkokeskus
14.10-16.30JääkiekkoMiesten alkusarjan ottelu, C-lohko Ruotsi-SaksaKwandong-jääkiekkokeskus
14.30-15.40MäkihyppyMiesten suurmäen karsintakilpailuAlpensia-mäkihyppykeskus
Lauantai 17. helmikuuta
02.05-05.00CurlingNaisten alkusarjan 5. kierros: Sveitsi-Ruotsi, OAR-USA, Japani-Kiina, Tanska-BritanniaGangneungin curlingkeskus
03.00-04.40FreestyleNaisten slopestylen karsintaPheonix-lumipuisto
03.00-07.35TaitoluisteluMiesten vapaaohjelmaGangneungin luisteluhalli
04.00-05.55AlppihiihtoNaisten supersuurpujotteluJeongseon-alppikeskus
05.10-07.30JääkiekkoMiesten alkusarjan ottelu, A-lohko Kanada-TshekkiGangneung-jääkiekkokeskus
05.10-07.30JääkiekkoNaisten puolivälieräKwandong-jääkiekkokeskus
06.00-07.35FreestyleNaisten slopestylen finaalitPheonix-lumipuisto
07.05-10.00CurlingMiesten alkusarjan 6. kierros: Etelä-Korea-Kiina, Sveitsi-Norja, Kanada-Ruotsi, Japani-ItaliaGangneungin curlingkeskus
09.40-12.00JääkiekkoMiesten alkusarjan ottelu, A-lohko Etelä-Korea-SveitsiGangneung-jääkiekkokeskus
09.40-12.00JääkiekkoNaisten puolivälieräKwandong-jääkiekkokeskus
11.30-12.45MaastohiihtoNaisten 4 x 5 km (2p+2v)Alpensia-maastohiihtokeskus
12.00-14.55Kaukalopika-
luistelu
Naisten 1500 m, miesten 1000 mGangneungin luisteluhalli
13.00-14.15FreestyleMiesten hyppyjen karsintakilpailuPheonix-lumipuisto
13.05-16.00CurlingNaisten alkusarjan 6. kierros: OAR-Japani, Kiina-Tanska, Etelä-Korea-Britannia, USA-KanadaGangneungin curlingkeskus
13.15-14.10AmpumahiihtoNaisten yhteislähtö 12,5 kmAlpensia-ampumahiihtokeskus
13.20-14.40KelkkailuNaisten skeletonin laskut 3 & 4Olympialaisten kelkkailukeskus
14.10-16.30JääkiekkoMiesten alkusarjan ottelu, B-lohko OAR-USAGangneung-jääkiekkokeskus
14.10-16.30JääkiekkoMiesten alkusarjan ottelu, B-lohko Slovenia-SlovakiaKwandong-jääkiekkokeskus
14.30-16.15MäkihyppyMiesten suurmäkiAlpensia-mäkihyppykeskus
Sunnuntai 18. helmikuuta
02.05-05.00CurlingMiesten alkusarjan 7. kierros: Norja-Tanska, USA-Japani, Sveitsi-KanadaGangneungin curlingkeskus
03.00-05.05FreestyleMiesten slopestylen karsintaPheonix-lumipuisto
03.15-05.10AlppihiihtoMiesten suurpujottelun 1. kierrosJeongseon-alppikeskus
05.10-07.30JääkiekkoMiesten alkusarjan ottelu, C-lohko Saksa-Norja Gangneung-jääkiekkokeskus
05.10-07.30JääkiekkoNaisten sijoitusotteluKwandong-jääkiekkokeskus
06.15-07.50FreestyleMiesten slopestylen finaaliPheonix-lumipuisto
06.45-07.45AlppihiihtoMiesten suurpujottelun 2. kierrosJeongseon-alppikeskus
07.05-10.00CurlingNaisten alkusarjan 7. kierros: Britannia-Ruotsi, Kanada-Sveitsi, Kiina-Etelä-KoreaGangneungin curlingkeskus
08.15-10.10MaastohiihtoMiesten 4 x10 km (2p+2v)Alpensia-maastohiihtokeskus
09.40-12.00JääkiekkoMiesten alkusarjan ottelu, A-lohko Tshekki-SveitsiGangneung-jääkiekkokeskus
09.40-12.00JääkiekkoNaisten sijoitusotteluKwandong-jääkiekkokeskus
13.00-14.20FreestyleMiesten hyppyjen finaaliPheonix-lumipuisto
13.00-14.55PikaluisteluMiesten joukkuetakaa-ajon karsinta, naisten 500 m.Gangneungin Ovaali
13.05-15.45KelkkailuRattikelkkailun kahden miehen kilpailun laskut 1 & 2Olympialaisten kelkkailukeskus
13.05-16.00CurlingMiesten alkusarjan 8. kierros: Ruotsi-Japani, Tanska-Etelä-Korea, Italia-Britannia, USA-NorjaGangneungin curlingkeskus
13.15-14.15AmpumahiihtoMiesten yhteislähtö 15 kmAlpensia-ampumahiihtokeskus
14.10-16.30JääkiekkoMiesten alkusarjan ottelu, A-lohko Kanada-Etelä-Korea Gangneung-jääkiekkokeskus
14.10-16.30JääkiekkoMiesten alkusarjan ottelu, C-lohko Ruotsi-SuomiKwandong-jääkiekkokeskus
Maanantai 19. helmikuuta
02.05-05.00CurlingNaisten alkusarjan 8. kierros: USA-Tanska, Japani-Kanada, Ruotsi-Etelä-Korea, OAR-SveitsiGangneungin curlingkeskus
02.30-05.25LumilautailuNaisten big air -hyppyjen karsintaAlpensia-mäkihyppykeskus
03.00-04.25FreestyleNaisten lumikourun karsintaPheonix-lumipuisto
03.00-06.45TaitoluisteluJäätanssin lyhyttanssiGangneungin luisteluhalli
06.10-08.00JääkiekkoNaisten välieräGangneung-jääkiekkokeskus
07.05-10.00CurlingMiesten alkusarjan 9. kierros: Italia-Etelä-Korea, Ruotsi-Sveitsi, USA-Kanada, Britannia-TanskaGangneungin curlingkeskus
13.00-15.00PikaluisteluNaisten joukkuetakaa-ajon karsinta, miesten 500 mGangneungin Ovaali
13.05-16.00CurlingNaisten alkusarjan 9. kierros: Britannia-Sveitsi, Tanska-OAR, Kiina-USA, Japani-RuotsiGangneungin curlingkeskus
13.15-16.00KelkkailuRattikelkkailun kahden miehen kilpailun laskut 3 & 4Olympialaisten kelkkailukeskus
14.10-16.30JääkiekkoNaisten välieräGangneung-jääkiekkokeskus
14.30-16.15MäkihyppyMiesten suurmäen joukkuekilpailuAlpensia-mäkihyppykeskus
Tiistai 20. helmikuuta
02.05-05.00CurlingMiesten alkusarjan 10. kierros: Britannia-Norja, Japani-Kanada, Etelä-Korea-Sveitsi, Italia-RuotsiGangneungin curlingkeskus
03.00-06.45TaitoluisteluJäätanssin vapaatanssiGangneungin luisteluhalli
03.30-04.55FreestyleNaisten lumikourun finaaliPheonix-lumipuisto
05.10-07.30JääkiekkoMiesten pudotuspelien 1. kierrosta Gangneung-jääkiekkokeskus
05.10-07.30JääkiekkoNaisten sijoitusotteluKwandong-jääkiekkokeskus
06.00-07.45FreestyleMiesten lumikourun karsintaPheonix-lumipuisto
07.05-10.00CurlingNaisten alkusarjan 10. kierros: Kanada-Kiina, USA-Etelä-Korea, Britannia-JapaniGangneungin curlingkeskus
09.40-12.00JääkiekkoMiesten pudotuspelien 1. kierrosta Gangneung-jääkiekkokeskus
09.40-12.00JääkiekkoNaisten sijoitusotteluKwandong-jääkiekkokeskus
12.00-12.55YhdistettyMiesten suurmäkiAlpensia-mäkihyppykeskus
12.00-14.00Kaukalopika-
luistelu
Naisten 1000 m alkuerät, miesten 500 m alkuerät, naisten 3000 m viestiGangneungin luisteluhalli
13.05-16.00CurlingMiesten alkusarjan 11. kierros: Sveitsi-USA, Norja-Italia, Japani-TanskaGangneungin curlingkeskus
13.15-14.45AmpumahiihtoSekaviesti, naiset 2x6 km, miehet 2x7,5 kmAlpensia-ampumahiihtokeskus
13.50-14.45KelkkailuRattikelkkailun naisten laskut 1 & 2Olympialaisten kelkkailukeskus
14.10-16.30JääkiekkoMiesten pudotuspelien 1. kierrosta Gangneung-jääkiekkokeskus
14.10-16.30JääkiekkoMiesten pudotuspelien 1. kierrosta Kwandong-jääkiekkokeskus
14.45-15.45YhdistettyHenkilökohtaisen kilpailun hiihto 10 kmAlpensia-maastohiihtokeskus
Keskiviikko 21. helmikuuta
02.05-05.00CurlingNaisten alkusarjan 11. kierros: Etelä-Korea-OAR, Ruotsi-Kiina, Sveitsi-Tanska, Kanada-BritanniaGangneungin curlingkeskus
02.30-05.45LumilautailuMiesten big air -hyppyjen karsintaAlpensia-mäkihyppykeskus
03.00-07.30TaitoluisteluNaisten lyhytohjelmaGangneungin luisteluhalli
04.00-05.50AlppihiihtoNaisten syöksylaskuJeongseon-alppikeskus
04.30-05.15FreestyleMiesten ski cross, karsintaPheonix-lumipuisto
05.10-07.30JääkiekkoMiesten puolivälieräGangneung-jääkiekkokeskus
06.15-07.55FreestyleMiesten ski cross, finaalitPheonix-lumipuisto
07.05-10.00CurlingMiesten alkusarjan 12. kierros: Tanska-Kanada, Britannia-USA, Ruotsi-Norja, Etelä-Korea-JapaniGangneungin curlingkeskus
09.40-12.00JääkiekkoMiesten puolivälieräGangneung-jääkiekkokeskus
09.40-12.00JääkiekkoNaisten pronssiotteluKwandong-jääkiekkokeskus
10.00-11.30MaastohiihtoNaisten ja miesten pariviesti (v), karsintaAlpensia-maastohiihtokeskus
12.00-13.20MaastohiihtoNaisten ja miesten pariviesti (v), finaaliAlpensia-maastohiihtokeskus
13.00-14.50PikaluisteluNaisten ja miesten joukkuetakaa-ajoGangneungin Ovaali
13.05-16.00CurlingNaisten alkusarjan 12. kierros: Ruotsi-USA, Sveitsi-Japani, OAR-Kanada, Etelä-Korea-TanskaGangneungin curlingkeskus
13.40-16.00KelkkailuNaisten rattikelkkailu, laskut 3 & 4Olympialaisten kelkkailukeskus
14.10-16.30JääkiekkoMiesten puolivälieräGangneung-jääkiekkokeskus
14.10-16.30JääkiekkoMiesten puolivälieräKwandong-jääkiekkokeskus
Torstai 22. helmikuuta
02.05-05.00CurlingNaisten ja miesten karsintaottelutGangneungin curlingkeskus
03.15-05.10AlppihiihtoMiesten pujottelun 1. kierrosJeongseon-alppikeskus
04.30-06.00FreestyleMiesten lumikourun finaaliPheonix-lumipuisto
05.00-06.50LumilautailuNaisten ja miesten parisuurpujottelun karsintaPheonix-lumipuisto
06.10-09.00KelkkailuNaisten rattikelkkailun finaaliOlympialaisten kelkkailukeskus
06.10-09.00JääkiekkoNaisten loppuotteluGangneung-jääkiekkokeskus
06.45-08.40AlppihiihtoMiesten pujottelun 2. kierrosJeongseon-alppikeskus
09.30-10.10YhdistettySuurmäen joukkuekilpailun mäkiosuusAlpensia-mäkihyppykeskus
12.00-14.45Kaukalopika-
luistelu
Miesten 500 m, naisten 1000 m, miesten 5000 m viestiGangneungin luisteluhalli
12.20-13.20YhdistettyJoukkuekilpailun hiihto 4 x 5 kmAlpensia-maastohiihtokeskus
13.05-16.00CurlingMiesten välierätGangneungin curlingkeskus
13.15-14.45AmpumahiihtoNaisten viesti 4 x 6 kmAlpensia-ampumahiihtokeskus
Perjantai 23. helmikuuta
03.00-07.15TaitoluisteluNaisten vapaaohjelmaGangneungin luisteluhalli
03.30-04.15LumilautailuNaisten big air -hyppyjen finaaliAlpensia-mäkihyppykeskus
04.00-05.25AlppihiihtoNaisten alppiyhdistetyn syöksyJeongseon-alppikeskus
04.30-05.15FreestyleNaisten skicrossin karsintaPheonix-lumipuisto
06.15-07.55FreestyleNaisten skicrossin finaaliPheonix-lumipuisto
07.30-08.45AlppihiihtoNaisten alppiyhdistetyn pujotteluJeongseon-alppikeskus
08.35-11.30CurlingMiesten pronssiotteluGangneungin curlingkeskus
09.40-12.00JääkiekkoMiesten välieräGangneung-jääkiekkokeskus
12.00-13.35PikaluisteluMiesten 1000 mGangneungin Ovaali
13.05-16.00CurlingNaisten välieräGangneungin curlingkeskus
13.15-14.45AmpumahiihtoMiesten viesti 4 x 7,5 kmAlpensia-ampumahiihtokeskus
14.10-16.30JääkiekkoMiesten välieräGangneung-jääkiekkokeskus
Lauantai 24. helmikuuta
02.30-05.00KelkkailuRattikelkkailun nelimiehiskilpailu, laskut 1 & 2Olympialaisten kelkkailukeskus
03.00-04.45LumilautailuMiesten big air -hyppyjen finaaliAlpensia-mäkihyppykeskus
04.00-05.55AlppihiihtoJoukkuekilpailu
05.00-06.30LumilautailuNaisten ja miesten parisuurpujottelun finaalitPheonix-lumipuisto
07.00-10.05MaastohiihtoMiesten 50 km (p, yhteislähtö)Alpensia-maastohiihtokeskus
08.35-11.55CurlingMiesten loppuotteluGangneungin curlingkeskus
13.00-15.40PikaluisteluNaisten ja miesten yhteislähtöGangneungin Ovaali
13.05-16.00CurlingNaisten pronssiotteluGangneungin curlingkeskus
14.10-17.00JääkiekkoMiesten pronssiotteluGangneung-jääkiekkokeskus
Sunnuntai 25. helmikuuta
02.05-05.25CurlingNaisten loppuotteluGangneungin curlingkeskus
02.30-05.00TaitoluisteluLoppunäytösGangneungin luisteluhalli
02.30-05.30KelkkailuRattikelkkailun nelimiehiskilpailu, laskut 3 & 4Olympialaisten kelkkailukeskus
06.10-09.00JääkiekkoMiesten loppuotteluGangneung-jääkiekkokeskus
08.15-10.20MaastohiihtoNaisten 30 km (p, yhteislähtö)Alpensia-maastohiihtokeskus
13.00-15.00Kisojen päättäjäisetOlympiastadion

Tietoa talviolympialaisista

Vuoden 2018 talviolympialaiset järjestetään Etelä-Koreassa, Pyeongchangissa 9.2 - 25.2 välisenä aikana. Olympialaiset ovat ensimmäiset talviolympialaiset Etelä-Koreassa, mutta toiset olympialaiset kaiken kaikkiaan, sillä maan pääkaupungissa Soulissa järjestettiin vuoden 1988 kesäolympialaiset.

Talviolympialaisissa kisataan yhteensä 15 eri lajissa ja 102 eri kilpailussa. Lajien sisällä, kuten esimerkiksi hiihdossa tai luistelussa kisataan useilla eri matkoilla. Lajien määrä olympialaisissa vaihteleekin vuosittain, kun uusia lajeja tulee mukaan ja joskus myös vanhoja lajeja poistetaan.

Ohjelmassa käytetty lyhenne OAR tarkoittaa joukkuelajeissa venäläisten urheilijoiden joukkueita, jotka eivät saa kilpailla Venäjän lipun alla.

Yleistä

Talviolympialaiset ovat lumella ja jäällä suoritettavissa talviurheilulajeissa käytävät olympialaiset kisat, jotka järjestetään neljän vuoden välein.

Ensimmäiset talviolympialaiset järjestettiin vuonna 1924 Chamonixissa, Ranskassa