Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Lahdessa on sähäkkä, ketterä, radikaali, houkutteleva ja rokkaava yliopisto – ainakin jos Teresa Kemppi-Vasama saa päättää

LUT-yliopiston hallituksen puheenjohtaja Teresa Kemppi-Vasama ei luottamustehtävässään joutunut vieraaseen ympäristöön. Yliopisto ja hitsaustekniikan suuryritys Kemppi oy ovat tehneet paljon yhteistyötä jo ennestään. Katja Luoma

Lappeenrannan-Lahden teknillisen yliopiston (LUT) hallituksen uusi puheenjohtaja Teresa Kemppi-Vasama tietää tarkoin, millaista yliopistoa hänen hallituksensa johtaa. Lisäksi hänellä on jo selvät sävelet, mihin suuntaan LUT-yliopistoa kehitetään.

Lahtelaisen Kempin hallituksen puheenjohtajan Teresa Kemppi-Vasaman puheessa ei juuri esiinny sellaisia sanoja kuin osaamisklusteri, rajapinta, implementointi tai muuta vastaavaa liikkeenjohdon munkkilatinaa. Hän puhuu suomea, ainakin enimmäkseen.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.