Mistä tänään puhutaan?
Tilaa päivän tärkeimmät uutiset. Saat joka iltapäivä kuusi juttua, jotka ainakin kannattaa lukea. Uutiskirjeen tilaaminen on maksutonta.
Lomaketta suojaa reCAPTCHA, johon pätevät Googlen Tietosuoja ja Käyttöehdot.
Lue Savon Sanomien kesälehti!
Useilla Suomen alueilla varoitetaan tulvista, kerrotaan vesi.fi-verkkosivustolla. Sivustolle tuottavat sisältöä Suomen ympäristökeskus, ely-keskukset, Ilmatieteen laitos ja Tulvakeskus.
Tulvavaroitus on tänään voimassa Uudellamaalla, Päijät-Hämeessä, Kanta-Hämeessä, Etelä-Pohjanmaalla ja Kymenlaaksossa. Varoituksen mukaan joet voivat tulvia alavimmille pelloille.
Vesitilanne-ennusteen mukaan Uudellamaalla jokien vedenpinnan nousu on tasaantunut, mutta järvien vedenkorkeus jatkaa nousuaan. Itä-Uudellamaalla ja Kymenlaaksossa jokien vedenkorkeus voi vielä nousta loppujen lumien sulaessa alkuviikon aikana.
Pääsiäisen jälkeen tulvavaarassa olevien alueiden painopiste siirtyy hiljalleen aiempaa pohjoisemmaksi.
Etelä-Pohjanmaan joet nousevat tulvahuippuunsa lämpenevän sään myötä heti pääsiäisen jälkeen. Kyrönjoen ja Lapuanjoen tulvat voivat katkoa paikallisteitä ja uhata vapaa-ajanrakennuksia. Kauhajoella myös asuinrakennukset voivat olla vaarassa.
Pohjanmaalla esimerkiksi Närpiönjoki ja Teuvanjoki voivat nousta keskimääräistä suurempaan tulvahuippuun heti pääsiäisen jälkeen.
Myös Keski-Pohjanmaalla Perhonjoen ja Kalajoen vedenkorkeuden ennustetaan nousevan keskimääräiseen tai hieman suurempaan tulvahuippuun jo ensi viikolla.
Pirkanmaalla ja Kanta-Hämeessä tulevien tulvien ennustetaan olevan pahimmillaan suurimmat 30 vuoteen.
Mainos: Savonia-ammattikorkeakoulu
Mainos: Savonia-ammattikorkeakoulu
Tilaa päivän tärkeimmät uutiset. Saat joka iltapäivä kuusi juttua, jotka ainakin kannattaa lukea. Uutiskirjeen tilaaminen on maksutonta.
Lomaketta suojaa reCAPTCHA, johon pätevät Googlen Tietosuoja ja Käyttöehdot.