Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Elisabeth Rehn ihailee tapaa, jolla Nato-päätös vietiin eteenpäin – Rehnin mielestä Suomi olisi voinut liittyä Natoon jo vuonna 1991

Ensimmäiset Nato-askeleet otettiin Elisabeth Rehnin ollessa puolustusministeri. Vuonna 1992 Suomi päätti ostaa Hornet-hävittäjät Yhdysvalloista ja vuonna 1994 Suomi liittyi Naton rauhankumppaniksi.

Entinen puolustusministeri Elisabeth Rehn (r.) sanoo olevansa tyytyväinen, että Suomen turvallisuusasiat ovat nyt oikeassa suunnassa. Hänen mukaansa valtiojohto on toiminut aivan oikein ja Nato-ratkaisua on viety eteenpäin hyvin demokraattisesti.

Tämä juttu on maksuton

Pääset lukemaan jutun kirjautumalla tai luomalla maksuttoman tunnuksen.