Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Kesäkuun ensimmäiset helteet mitattaneen lauantaina

Kesäkuun ensimmäiset helteet mitattaneen lauantaina. Ilmatieteen laitokselta kerrottiin, että lämpö saattaa nousta yli 25 asteen hellerajan paikoitellen maan etelä- ja kaakkoisosissa.

Kautta maan lämpötilat ovat mukavan kesäiset. Lapissakin mittarit saattavat näyttää paikoin yli 20:tä astetta.

Lännen suunnasta on kuitenkin saapumassa pilvisyyttä siten, että jo aamulla voidaan saada maan länsiosissa sadekuuroja. Suomen itäosassa päivä on poutainen, mutta lauantai-illaksi ja sunnuntain vastaiseksi yöksi sadekuurot ehtivät sinnekin.

Tänä vuonna Suomessa on ollut tätä ennen vain yksi hellepäivä. Oulussa lämpö kipusi 25,4 asteeseen 25. toukokuuta.